Kupowanie butów dziecięcych jest trudniejsze niż może się wydawać. Wybór jest tak duży, że niedoświadczony rodzic, który nie wie jeszcze zbyt wiele o obuwiu dziecięcym może czuć się zagubiony. Być może nawet nie dostrzega różnicy między sneakersami a adidasami. To o czym należy pamiętać to to, że zdrowe stopy w dużej mierze zależą od jakości noszonego obuwia.

Dobre buty przynoszą wiele korzyści

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, aby chronić zdrowie stóp dziecka, jest zaopatrzenie go w dobrej jakości obuwie zapewniające stabilizację, komfort i wygodę. Stopy dziecka rosną bardzo szybko, dlatego buty dla dzieci muszą chronić przed urazami, np. skręceniami czy złamaniami. Kiepskie buty nie gwarantują odpowiedniego wsparcia i mogą powodować otarcia, pęcherze, urazy paznokci, ból pięt.

Na co zwrócić uwagę kupując buty dziecięce?

Buty dla najmłodszych dzieci powinny mieć:

  • Podeszwę, która jest na tyle mocna, że zgina się na palcach, ale nie zgina się w pół,
  • Solidny zapiętek, utrzymujący piętę miejscu, aby nie kołysała się z boku na bok,
  • Sznurówki, zamiast rzepy.

Te cechy gwarantują, że buty będą stabilne i nawet najbardziej aktywne dzieci będą czuły się w nich komfortowo.

Jak wybrać buty?

Wybór odpowiednich butów zaczyna się od udania się do prawdziwego sklepu obuwniczego, w którym pracownicy będą w stanie doradzić, prawidłowo dopasować dziecięce stopy do odpowiedniego rozmiaru, szerokości i rodzaju buta. Wielu rodziców zostawia buty po starszym rodzeństwie dla młodszych dzieci lub kupuje używane, ale nie jest to dobrą praktyką. Każdy człowiek, nawet ten najmniejszych stawia kroki w charakterystyczny dla siebie sposób, a buty dostosowują się do sposobu chodzenia. Jeśli np. jeden maluch stawia stopy do środka, to dziecko, które nosi po nim buty może mieć trudności w prawidłowym chodzie. Warto o tym pomyśleć zanim kupi się używane kalosze dla dzieci na internetowej aukcji. Większość dzieci najlepiej radzi sobie z butami, które zapewniają lepsze wsparcie, kontrolę ruchu i stabilność. Ale jeśli dziecko ma wysokie podbicie, może lepiej sobie poradzić z butem, który ma więcej amortyzacji i miękką podeszwę środkową.

Kupując buty dla dzieci nie można sugerować się tylko wyglądem, kolorem czy modą, na to przyjdzie czas później. Obuwie dla maluchów powinno być wykonane z wysokiej jakości materiału, najlepiej z naturalnego, na mocnej podeszwie i koniecznie musi być sznurowane. Dzięki temu małe stópki będą się prawidłowo rozwijały.