Wybór mebli do mieszkania to przyjemna czynność, ale aranżacja dziecięcego pokoju często jest dla rodziców wyzwaniem. Trzeba to dobrze przemyśleć, by idealnie rozplanować dostępną przestrzeń i wydzielić zarówno strefę relaksu, jak i do nauki. Tym razem skupmy się jednak na tych meblach, których nie może zabraknąć w pokoju maluszka.

Meble dla dzieci – must have

Na liście dziecięcych mebli nie może zabraknąć łóżka, szafy oraz biurka – te trzy elementy stanowią podstawę w każdym pokoju. Część rodziców zapomina o biurku, jednak zwyczajny stolik nie spełni tak dobrze jego funkcji.

Przydatne są też szafki do pokoju dziecięcego oraz półki na akcesoria i książki. Do pokoju swojej pociechy wybierz meble dla dzieci solidne, odporne na urazy mechaniczne, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając meble dla dzieci? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Szafki do pokoju dziecięcego

Szafki też pełnią ważną rolę, gdyż pomogą dziecku dbać o porządek w pokoju. Można w nich przechowywać m.in. ubrania, koce, akcesoria do pielęgnacji maluszka, a potem zabawki, gry i inne drobiazgi. Wraz z wiekiem dziecka przybywa różnych akcesoriów, dlatego warto uwzględnić szafki do pokoju dziecięcego na liście zakupów.

Biurko – na co zwrócić uwagę?

Wybierając biurko, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego meble dla dzieci zostały wykonane, jego wielkość i ew. wyposażenie dodatkowe – jak szafki czy miejsce na klawiaturę. Biurko to najważniejszy element strefy służącej do nauki i edukacji. Polecane są modele, które „rosną” wraz z dzieckiem, gdyż posłużą przez kilka lat. Równie istotne jest dopasowanie wygodnego fotela, co ma ogromne znaczenie dla postawy i zdrowia kręgosłupa dziecka.

Łóżko – oaza relaksu

Dziecko we własnym pokoju musi czuć się komfortowo, a za wygodę podczas snu odpowiada głównie dobrze dopasowane łóżko. Produkowane są zwykle w różnych rozmiarach – ważne, aby było bezpieczne i funkcjonalne. Trzeba też upewnić się, że łóżko nie ma ostrych kantów. Ważne natomiast, by miało barierkę ochronną, która zabezpieczy malucha przed wypadnięciem z łóżka. Upewnij się też, że do wykonania malunków użyto farb ekologicznych, bezpiecznych dla maluszka.

Szafa – przede wszystkim pojemna

Pojemna, solidna i praktyczna szafa to kolejny element wyposażenia pokoju. Wybierając meble dla dzieci, należy uwzględnić ją na liście zakupów. Powinna zmieścić ubrania oraz akcesoria typu kościele i koce – chyba że zainwestujesz też w komodę. Wśród modeli są solidne i wyróżniające się designem meble, które dopasujesz do wystroju pokoju.