Karmienie zwierząt hodowlanych – podstawowe informacje
Karmienie zwierząt to najistotniejszy element każdej hodowli. Warto wiedzieć jednak, że zwierząt nie należy karmić „byle czym”. Pożywienie dla każdego gatunku zwierząt dobierane musi być rozsądnie i odpowiedzialnie. Powinniśmy dostarczać naszym zwierzętom hodowlanym takie substancje odżywcze, które są im aktualnie potrzebne. Aby dobrze dbać o naszą hodowlę, powinniśmy więc wykazywać się chociaż podstawową wiedzą z zakresu weterynarii, bądź też być klientem stałych usług weterynaryjnych. Pamiętajmy, że jedno chore zwierze może negatywnie wpływać na pozostałe, a to z kolei może przełożyć się do złego stanu nawet całej hodowli.
Zwierzęta karmić należy zatem w taki sposób, aby dostarczane były im wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały oraz witaminy. Zwierzęta, a raczej ich organizmy, działają na zasadzie zbliżonej do organizmów ludzkich. Człowiek, który stroni od jedzenia wartościowych posiłków i witamin ma większą tendencję do popadania w choroby, a już szczególnie te najgroźniejsze. Jeśli mamy świadomość tego, że posiłki, które serwujemy naszym hodowlanym zwierzętom nie są wystarczająca dobre pod względem dostarczanych w nich witamin i minerałów, możemy skorzystać ze zwierzęcych suplementów diety. Jednym z najpopularniejszych dodatków do karm przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych jest susz z lucerny, która jest wzbogacającym zwierzęcą dietę dodatkiem.
Lucerna – suplement diety dla zwierząt
Najczęściej kupowanym dodatkiem do pasz dla zwierząt jest właśnie lucerna, która może przyjmować wiele postaci. Z reguły, podawana jest jako susz, bądź też w niewielkich rozmiarów granulkach. Specyfik ten wykorzystywany jest głównie do karmienia koni, jednakże równie dobrze sprawdza się w przypadku bydła, trzody chlewnej, drobiu czy nawet owiec. Susz z lucerny składa się przede wszystkim z bogatych w sole mineralne liści – mówimy tutaj o minerałach takich jak wapń, potas, fosfor, magnez oraz mikroelementów, których zadaniem jest poprawa stanu kości oraz zębów. Ponadto, susz bogata jest w tak zwane aminokwasy egzogenne oraz białko. Wartymi odnotowania są również takie składniki, jak:
- beta-karoten,
- cholina,
- witamina A,
- witamina B2,
- witamina C,
- witamina E,
- witamina K
- oraz wiele prowitamin.
W kontekście medycznym, lekarze weterynarii często zalecają stosowanie lucerny podczas zaburzeniach występujących w zwierzęcych układach pokarmowych, na przykład przy występowaniu wzdęć.
Tego typu suplementów na rynku jest wiele, a ich stosowanie powinno być każdorazowo konsultowane z weterynarzem. Mimo tego, że lucerna z pewnością nie jest w żadnym stopniu niebezpieczna dla zwierząt hodowlanych, tak hodowcy lubią bawić się w weterynarzy i zgadywać, jaki problem dolega ich farmie. Tego typu sytuacje często prowadzą podejmowania błędnych kroków w celu przywrócenia zwierząt do pełnej sprawności. Lucerna nie jest środkiem, który magicznie odwróci wszystkie choroby zwierząt hodowlanych, ale z pewnością wesprze ich odpowiednie funkcjonowanie.
Najnowsze komentarze