Dzieci z natury są ciekawskie świata, a zwłaszcza wtedy, kiedy nowe wyzwania stają przed nimi otworem. Kiedy maluch zaczyna raczkować, a następnie stawiać pierwsze kroki, rośnie w nim chęć samodzielności i odkrywania nowych “tajemnic” domu. Niestety nie są w stanie jeszcze zrozumieć, że niektóre zabawy mogą być niebezpieczne, a wysoki regał niekoniecznie służy do wspinaczki. Co zrobić, żebyś nie musiała wyrzucać sobie, że mogłaś zapobiec nieszczęściu, a mały odkrywca był bezpieczny? Sprawdźmy.
Co to jest pokój dziecka?
Jak sama nazwa wskazuje, pokój ma być dla dziecka, a nie dla osoby dorosłej, która się nim opiekuje. Zabierając się więc za jego urządzanie zastanów się dobrze, jakie meble będą w nim niezbędne. Szybko okaże się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie tych niezbędnych jak łóżeczko, półka na książki, czy regał na zabawki. Warto zainwestować w meble funkcjonalne, które będą rosły razem z dzieckiem, a to zaoszczędzą kosztów i czasu związanych z ich kilkukrotnym wymienianiem.
Jakie zabezpieczenia oferuje rynek.
Często regały do pokoju dziecięcego wyróżniają się zaprojektowanym specjalnie pod nie zaskakującym designem, który upiększa kącik dla malucha i czyni z niego niemal bajkową krainę. Czy w parze z wyglądem idzie również bezpieczeństwo? Otóż nie zawsze.
Meble często posiadają kanciaste zakończenia, a ułożone na nich ciężkie przedmioty, mogą zaważyć na jego stabilności. Stąd już o krok od tragedii. Na szczęście rynek ma do zaoferowania różnego typu zabezpieczenia, które pozwolą Ci spać spokojnie, a Twojemu dziecku stworzą bezpieczną przestrzeń do zabawy.
Do zabezpieczeń, w które warto się zaopatrzyć należą:
- kotwica meblowa – najczęściej występuje w formie różnej długości pręta, a jej zadanie polega na solidnym przymocowaniu ciężkich mebli do ściany, by zabezpieczyć je przed przypadkowym przewróceniem się. Idealnie nadaje się do półek z książkami, gablot czy komód
- narożniki na meble (gumowe bądź silikonowe) – są to zabezpieczenia w kształcie zbliżonym do trójkąta, przeznaczone do nakładania na wszelkiego rodzaju kanciaste powierzchnie: rogi stołu, komód, szafek. Dzięki nim niebezpieczeństwo uderzenia się i zranienia ostrymi brzegami minimalizuje się
- blokady na drzwi meblowe – przybierają różną formę, od elastycznych gumek po wymyślne zatrzaski. Uniemożliwiają dziecku dostęp do szafek i używanie drzwiczek jako dźwigni, która może ułatwić wywrócenie się mebli
Czy warto poświęcać czas na zabezpieczanie mebli przed najmłodszymi?
Typowe mieszkanie nie jest projektowane specjalnie pod potrzeby dziecka, ze względu na to, że potrzeby te „wychodzą” wraz z dorastaniem i nie do końca jesteśmy w stanie je przewidzieć. To do nas, jako osób dorosłych należy zagwarantowanie dziecku bezpieczeństwa i wygody. Według wszelkich statystyk wypadki domowe są najczęstszą przyczyną urazów, a nawet śmierci małych dzieci. Eksperci szacują, że nawet 90% z nich można zapobiec, a obowiązek ten spoczywa na barkach dorosłych. Nie jest to zadanie trudne i pracochłonne, a asortyment zabezpieczeń dostępnych aktualnie na rynku, jest na tyle szeroki, że powinien zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających rodziców. Warto pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, a koszty, które należy ponieść, by je zagwarantować powinno zejść na dalszy plan. Z drugiej strony logiczne jest , że nie uronimy maleństwa przed każdym nabitym guzem i siniakiem. Pozostaje więc znaleźć rozwiązanie zdroworozsądkowe. Pamięta jednak, że nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia nie zwalniają Cię z czuwania nad bezpieczeństwem dziecka.
Najnowsze komentarze