Wybór odpowiedniego obuwia dla kilkomiesięcznego dziecka nie jest prosty. Jest to zagwozdka nawet dla doświadczonych rodziców. Malutka stópka najlepiej rozwija się jak jest bosa. Jednak warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju uniemożliwiają stosowania tej metody. Potrzebne jest obuwie, które zabezpieczy małą nóżkę przed chłodem i wilgocią.

 
W warunkach domowych sprawdzą się skarpetki z antypoślizgową podeszwą. Zabezpieczą one nie tylko stopę dziecka przed zimnem, ale również zapewnią stabilność przy próbie wstawiania. Takie rozwiązanie pozwoli małej nóżce swobodnie oddycha oraz kształtować się. Do noszenia w domu sprawdzą się również skórzane kacie, które również nie dopuszczają do pocenia się stopy.
Wybór obuwia w którym dziecko będzie ” wychodziło” na dwór,  zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym jest trudniejszy. Obuwie takie powinno być ciepłe, miękkie, lekkie i mieć elastyczną podeszwę. Buciki takie powinny mieć także mocne zapięcie. Dziecko ruszając stopą może je zrzucić. Jeśli chodzi o rozmiar, buty na zewnątrz nie muszą być dopasowane idealnie do stopy. Dobrze jeśli dziecko będzie miało w nich trochę luzu. Obuwie tego typu jest ocieplane, dlatego warto zapewnić małej stopce swobodę ruchu. Buty na zewnątrz dla kilkumiesięcznego dziecka nie służą do chodzenia. Główną ich funkcją jest zabezpieczenie przed zimnem i wilgocią.
Wybierając odpowiednie buty dla raczkującego dziecka warto pamiętać, że mała stopka najlepiej kształtuje się boso. Wiedzą o tym producenci butów  dziecięcych, dlatego najnowsze rozwiązania produkcji obuwia dziecięcego zapewniają dziecku komfort podobny do tego jaki miałaby bosa stopa dziecka. Buty są miękkie, mają elastyczną podeszwę dzięki czemu nie ograniczają prawidłowego rozwoju stopy dziecka.