W większości założonych rodzin prędzej, lub później pojawia się na świecie dziecko. Jest ono zawsze błogosławieństwem, a z racji tego, że jesteśmy krajem chrześcijańskim, to zwykle już w ciągu kilku pierwszych miesięcy po jego narodzinach, pojawia się bardzo ważna kwestia życiowa dla całej rodziny, a w szczególności dla samego dziecka – sprawa chrztu.
Od momentu podjęcia decyzji o chrzcie pojawia się cały szereg organizacyjnych spraw, a wśród nich, niemniej ważna, jaką jest wybór ubranka na chrzest.
Bardzo pomocny w tej kwestii okazuje się sklep z ubrankami do chrztu, może to być sklep prowadzący sprzedaż samych tylko ubranek na tę okazję, zwykle jednak ubranka do chrztu znajdziemy w każdym sklepie z dziecięcymi ciuszkami.
Wybór odpowiedniego ubranka zależny jest od wielu czynników, zwracamy przede wszystkim uwagę na:

  • po pierwsze – jest to oczywiście płeć dziecka. Wiadomą sprawą jest to, że inne ubranko kupimy dla chłopca, a inne dla dziewczynki. W ostatnich latach bardzo popularne jest ubieranie dziewczynek do chrztu w piękne, zwiewne sukieneczki, wybór na rynku w tym temacie jest w obecnym czasie przeogromny. Dla chłopców natomiast bardzo popularne są również eleganckie ubranka – maleńkie piękne garniturki, eleganckie spodnie, czy przepiękne, wyróżniające się muchy, w każdym z nich chłopcy będą prezentować się pięknie. Jeśli jednak rodzice zdecydują się na bardziej klasyczne i prostsze ubranka – wybór ich na rynku również jest przeogromny – w odświętnych, pięknych śpioszkach i kaftaniku pięknie będzie prezentować się zarówno dziewczynka, jak i chłopiec. Należy również wziąć pod uwagę, że ubranko do chrztu jest tym ubrankiem, które zakłada się praktycznie tylko raz w życiu, dzieci bowiem szybko rosną, i okazja, by założyć po raz kolejny ten piękny garniturek czy sukieneczkę może się szybko nie powtórzyć, a kiedy już się powtórzy, ubranko zwykle już jest zbyt ciasne
  • kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając ubranka na chrzest, jest pora roku. Ciepłą, wiosenną lub letnią porą wystarczy cienkie, przewiewne ubranko, jesienną natomiast i zimową porą konieczny będzie zakup dodatkowych, ciepłych ubranek, w postaci kurteczki, czapeczki, rękawiczek a także becika lub – w przypadku naprawdę chłodnej zimy – nawet specjalnej poduszki do chrztu, przy czym, znów są to ubranka na jeden praktycznie raz.
  • ostatnią, ale praktycznie najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając ubranka do chrztu, jest wygoda dziecka. Dzieci, które zanosimy do chrztu, są przeważnie maleńkie i trzymamy je w pozycji leżącej. Sklep z ubrankami do chrztu oferuje nam różne, przepiękne ubranka, ale zwróćmy też uwagę, jaki skład one posiadają, dla niemowlaków wskazane są ubranka składające się w większej części z bawełny. Trudność i dylemat w tej sytuacji pojawia się przede wszystkim w przypadku dziewczynek, które ubrane w piękne, ale zupełnie niepraktyczne i nie pozwalające skórze oddychać sukieneczki, często mocno płaczą i czasem już w tym samym dniu, zwłaszcza w mocno ciepły czy nawet upalny dzień, pojawiają się tak bardzo znienawidzone przez rodziców potówki…warto się więc zastanowić, czy jednak nie wybrać tej odrobinę mniej efektownie wyglądającej ale jednak bawełnianej sukieneczki.Ostatnimi czasy bardzo wygodną dla nas formą zakupów stały się zakupy przez internet. W sieci rynek jest również bardzo bogaty, kupując jednak ubranka na chrzest w ten sposób, należy zawsze oprócz rozmiaru z metki wziąć też pod uwagę wymiar w poszczególnych partiach ubrań, bo jak wiadomo, rozmiar rozmiarowi jest nierówny i dotyczy to zarówno rozmiarów dziecięcych, jak i tych dla dorosłych.
    Jedno jest pewne – w jakikolwiek sposób ubierzemy nasze dziecko, to dzień chrztu będzie z pewnością dniem, który przez długi okres czasu pozostanie w pamięci nam i osobom bliskim naszemu sercu.