Usypianie niemowlaka lub noworodka często spędza sen z powiek rodzicom. Maluch, który niedawno przyszedł na świat, nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Dodatkowo, przez 9 miesięcy żył w całkiem innym środowisku i przyzwyczajony jest do panujących tam warunków. Aby pomóc dziecku zasnąć oraz polepszyć jakość jego snu, warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów.

Biały szum

Biały szum to rodzaj szumu akustycznego, przypominającego szum fal, bądź szelest liści. Dźwięk ten ma działanie uspokajające i kojące. Działa nie tylko na dzieci, ale także na dorosłych.

Współczesne mamy uważają to za świetny spośob na ukojenie i uśpienie malucha. Praktyka ta jednak wykorzystywana jest od dawna i nasze mamy oraz babcie również korzystały z białego szumu, aby zapewnić dziecku spokojny sen.

Biały szum przypomina niemowlakowi okres prenatalny. Przez całą ciążę dziecko słyszało szum przepływu krwi przez pępowinę. Podobny dźwięk generuje m. in. szum suszarki. Wpływa zbawiennie na wyciszenie i ukojenie płaczu dziecka przed snem. Taki jednostajny dźwięk wydaje również szum odkurzacza. Można także puścić dziecku nagrania znajdujące się w internecie. Dźwięk odkurzacza oraz suszarki są najbardziej zbliżone do szumu słyszanego przez dziecko w okresie prenatalnym.

Wychodząc naprzeciw tego typu potrzebom, producenci stworzyli szumiące misie – zabawki wydające biały szum, będące jednocześnie miłą przytulanką. Często posiadają kilka poziomów regulacji głośności. Od paru lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Można je wykorzystać, aby ukoić płacz niemowlaka, któremu doskwiera kolka oraz pomóc mu zasnąć. Dziecko może wtulić się w misia a wydawany dźwięk łagodnie ukołysze go do snu.

Według naukowców, efektywne usypianie dziecka po porodzie jest możliwe wtedy, gdy stworzy mu się warunki podobne do tych, w których spędził 9 miesięcy życia. Dla noworodka cisza jest zjawiskiem nienaturalnym, natomiast szum dla niemowląt sprawia, że dzieci czują się bezpiecznie. Badania wykazały, że szum dla dzieci pomaga im w wyciszeniu się oraz powoduje zwolnienie tętna.

Muzyka usypiająca dla dzieci

Kolejnym sprawdzonym sposobem na usypianie niemowlaka, jest włączenie dziecku muzyki, która skutecznie ukoi jego nerwy i ułatwi zaśnięcie. Należy jednak zadbać o to, aby dźwięki nie były za głośne, ponieważ dzieci mają bardziej wyczulony zmysł słuchu, niż dorośli.

Już w okresie prenatalnym, dziecko posiada w pełni wykształcony słuch i rozpoznaje różne dźwięki. Przyszła mama może wtedy zaobserwować, przy jakich melodiach jej dziecko się uspokaja, a przy jakich pobudza.

Na niemowlęta dobrze wpływa muzyka o łagodnych tonach oraz dużej częstotliwości. Dźwięk powinien być harmonijny oraz melodyjny. Na dzieci w wieku niemowlęcym, kojąco działają dźwięki utrzymane w tonacji durowej. Łagodzą one pobudzony układ nerwowy maluszka.

Rodzice mogą znaleźć w internecie wiele piosenek uspokajających, ale także dużo różnorodnych kompozycji można wyszukać w sklepach. Muszą się jednak sami przekonać, jakie dźwięki najlepiej działają na ich dziecko.