Bardzo trudnym zagadnieniem jest wybór właściwych ubranek dla dzieci. To, co sprawdza się u jednych maluchów, nie zawsze sprawdza się u innych. Nie ma rozwiązań uniwersalnych, ale można sugerować się ogólnymi wytycznymi. Jakie ubranka dla dzieci będą najlepsze?

 

Naturalne materiały

Warto zwracać uwagę na metki ubrań. Koniecznie trzeba je czytać, by wiedzieć z jakich materiałów uszyto konkretny ciuszek. Najlepsze są naturalne materiały, które posiadają certyfikaty świadczące o tym, że są przyjazne dzieciom. Najbardziej ceniona jest stu procentowa bawełna, choć na popularności zyskuje też tkanina z bambusa. Jest bardzo znana, jeśli chodzi o produkcję pieluch, rajstop i skarpetek. Czasem można też znaleźć z wykonane z niej inne elementy garderoby. Najważniejsze jest, by unikać sztucznych tkanin. Nie przepuszczają one powietrza i mogą powodować, że dziecko będzie się bardzo pociło. To prosta droga do różnego rodzaju uczuleń i wysypek.

Luźne

Ubieranie niemowląt polega na zapewnianiu im jak największego komfortu. Dziecku po prostu musi być wygodnie. Ważne jest, by dobierać ubranka, które pozostawią dziecku odrobinę luzu. Dotyczy to każdej części garderoby. Zbyt małe śpiochy lub pajace mogą nawet prowadzić do zwyrodnień stawów. Niemowlę musi mieć możliwość swobodnego prostowania nóżek i rączek. Oczywiście ubrania nie mogą też być zbyt luźne, by dziecko się o nie nie potknęło lub zahaczyło.

Dobry rozmiar

Warto zwracać uwagę na rozmiar ubranek. Za małe ubrania nie będą wygodne. Dziecko będzie się źle w nich czuło. Będzie to też uciążliwe dla rodziców, którzy będą z niesfornymi guzikami walczyć przy każdym przebieraniu maluszka. Nie ma sensu robić zbyt dużych zapasów ubranek, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Wielu rodziców chce, by wyprawka dla ich malucha była jak największa. To błąd. Maleństwo będzie rosło w takim tempie, że najprawdopodobniej wielu ubranek i tak nie zdąży włożyć. W tym przypadku ważniejsza jest jakość niż ilość. Lepiej jest mieć mało dobrych ubrań, niż mnóstwo – kiepskich.

Neutralne kolory

W przypadku najmłodszych dzieci, dobrze jest wybierać ubrania w neutralnych kolorach – beżowym, białym, delikatnym błękitnym lub różowym. Noworodek i tak nie widzi kolorów, więc nie doceni ich na ubrankach. Ich nadmiar może się jednak okazać bardzo rozpraszający. Dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Potrzebuje do tego wielu bodźców, ale trzeba pamiętać, że ich nadmiar też jest niebezpieczny. Przy ubieraniu dzieci najlepiej jest stawiać na umiar w stylu oraz w ilości.

KochanyUrwis