Gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży na samym początku nie zdajemy sobie sprawy z tego co dzieje się z naszym ciałem, ale tym bardziej nie domyślamy się nawet, że w 4 tygodniu życia płodowego naszego dziecka rozwija się mineralizacja zębów, dlatego od samego początku ciąży musimy dbać o wysoko wartościową dietę. Kiedy dziecko przyjdzie na świat szczególny nacisk musimy położyć na zdrowe i prawidłowe odżywianie naszego dziecka.

Ostatnie badania pokazują, że próchnica atakuje coraz młodsze dzieci. Wiele mam zadaje sobie pytanie czy próchnicy można uniknąć? A zatem tak, próchnicy można uniknąć, ale na samym początku wytłumaczę, co to jest próchnica i przez jakie błędy rodziców dzieci ją mają. Próchnica to nic innego niż bakteryjna choroba zakaźna zębów potrzebująca do rozwoju trzech składników, przede wszystkim cukrów, bakterii.

Mleczaki, to też zęby

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. O mleczaki należy dbać tak samo jak o zęby stałe, mleczaki dotknięte próchnicą również bolą i wielu małych pacjentów musi udawać się do dentysty z powodu bólu zębów. Systematyczne kontrole zębów mlecznych będą zapobiegać leczeniu próchnicy u małych dzieci, a co za tym idzie mniej bólu i nerwów rodziców i dziecka. Warto uświadomić rodzicom, że nie leczona próchnica mleczaków może doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych lub przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować poważną wadą zgryzu. Wielu specjalistów tłumaczy, że problemy z zębami to nie tylko względy czysto estetyczne, ale również dolegliwości bólowe dają o sobie siwe znaki. Przeżuwanie pokarmu jest utrudnione, zęby są tkliwe, mogą pojawić się bakteryjne infekcje ropne. Są to poważne objawy postępującej próchnicy, której należy zaradzić w czas.

Aby dziecko było ja najmniej narażone na próchnice należy ograniczać cukry, oczywiście każdy z nas zdaje sobie sprawę, że cukru nie unikniemy, ale należy wybierać takie przekąski, które zawierają mało cukru, a mają równie dużą zawartość energetyczną. Powinniśmy unikać również podawania kolorowych napojów i sztucznie słodzonych soków. Zamieńmy wiec napoje na wodę mineralną z cytryną lub lionką. Ugasi nasze pragnienie równie dobrze, a przy tym jest zdrowsza. Nawyki dziecka, mają duże przełożenie na jego zdrowie, dlatego zadbajmy o nasze pociechy, żeby nie musiały się stresować i znosić ból w przyszłości. W końcu każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojej pociechy, więc dobre nawyki jak szczotkowanie, wpajajmy swoim dzieciom od najmłodszych lat.