Internet w dzisiejszych czasach pełni wiele ról, na których społeczeństwo zwykło bazować- zakupy online, praca zdalna, przeróżne komunikatory, które zastępują coraz śmielej szybkie i bezpośrednie spotkania na kawę, ploteczki czy randki… Internet połączony z chronicznym brakiem czasu powoduje, że społeczność ma coraz mniej czasu, aby zadbać o swoje sprawy osobiste, a przy tym życie uczuciowe- związki przez Internet, bliskość zastępowana płomiennymi rozmowami na Skype, bądź innych komunikatorach… Potrzeba matką wynalazku… Czy aby na pewno potrzebujemy zastąpienia kontaktu międzyludzkiego maszyną bez uczuć? Jak w tych trudnych czasach zaufać Internetowi i znaleźć miłość swojego życia; czy w ogóle jest możliwe znaleźć sobie miłość wyłączając bezpośrednie poznanie?

Niezwykle przyśpieszające tempo życia prowokuje nas, ludzi do szukania alternatyw w większości sfer życia, a życie społeczne zaczyna mocno cierpieć na wprowadzanych zmianach. „Poczekaj, porozmawiamy na kamerce”, „Nigdzie nie wychodzę, wejdę na czat i też będę mieć kontakt z ludźmi” czy „Jestem taka samotna/-y, nie mam czasu na randki”- to stwierdzenia osób współcześnie gnających za pracą i wypełnianiem obowiązków rezygnując tym samym z życia społecznego. Praca jest podstawą życia i godnego funkcjonowania, jednak nie może ona być wszystkim, a każdy człowiek to zwierzę stadne i do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania potrzebuje drugiego człowieka, a nawet więcej, niżeli jednego człowieka (if you know, what I mean).

Randkowanie przez Internet…

Zdaniem naszych babć, mam, dla których nowoczesna technologia jest czymś, co nie sprzyja wielu kontaktom towarzyskim, a co za tym idzie z pewnością nie jest czymś, co sprzyja zakładaniu długoterminowych znajomości o

charakterze matrymonialnym. Twierdzą, że w sieci jest dużo oszustów, którzy czyhają na naiwne niewiasty lub odwrotnie- panie czekają na naiwnych mężczyzn. Statystycznie to co twierdzą, to prawda- dużo nowych znajomości jest dalekich od stworzenia czegoś wartościowego.

Internet jest miejscem dla ludzi, pod warunkiem, że korzystanie z niego jest kontrolowane i używa się do tego głowy. Dlaczego nie używać Internetu do stworzenia nadzwyczajnej znajomości i możliwości poznania miłości swojego życia?
Mimo tego, że społeczeństwo robi się w pewnych kwestiach nazbyt odważne i bezpośrednie, cierpią na tym inne sfery życia- w tym bezpośrednie poznawanie ludzi na ulicy. O ile bezpośredni atak, hejt i znieczulica to coś, czym można się szczycić na forum publicznym i jest to łatwo wykonać, tak sytuacja ma się zgoła inaczej jeśli chodzi o poznawanie ludzi. Coraz mniej ludzi ma cywilną odwagę podejść i zagadać do ludzi, którzy są w kręgu ich zainteresowania. I to właśnie Internet przejmuje znaczną część odpowiedzialności za tworzenie nowych ścieżek, jak dotrzeć do ludzi, których bardzo chcemy poznać, ale brakuje nam odwagi. Jak można odszukać osobę, na której nam zależy? Lub co ważniejsze, gdzie można odszukać wymarzonej miłości?

Jeśli chcesz odnaleźć kogoś, kogo widziałeś kilka minut, a serce pokazało, że to coś więcej…

Można by twierdzić, że osobę spotkaną raz przypadkiem rzadko jest zobaczyć powtórnie, bo nowe osoby przewijają się z częstotliwością raz na milion, to w dobie możliwości Internetu nie trzeba liczyć na ponowny łut szczęścia i szczęśliwe ułożenie gwiazd. Wystarczy odwiedzić strony, na których możemy zamieścić ogłoszenie (dokładnie takie samo, gdy chcemy coś sprzedać/kupić) i gotowe. Oczywiście, nie od razu Kraków zbudowano! Aby sytuacja mogła się prężnie rozwijać, musi zaistnieć co najmniej kilka przesłanek ku temu, by osoba, którą szukamy mogła się z nami ostatecznie skontaktować, a mianowicie… Po pierwsze, musi mieć dostęp do Internetu, żeby w ogóle się zalogować na stronach, gdzie jest poszukiwana. Wiąże się to z tym, że na wielu stronach trzeba „zatwierdzić” swoje uczestnictwo w danym forum, fanpage czy ankiecie. Po drugie, dodane ogłoszenie musi być nacechowane łatwo rozpoznawalnymi znakami, które druga zainteresowana osoba z pewnością rozpozna i będzie kojarzyła, że chodzi właśnie o Ciebie. Warto jest też dodać, w jakiej sytuacji się spotkaliście, żeby nie było niedomówień. No i najważniejsze, aby zostawić po sobie ślad, który umożliwi dotarcie jak po nitce do kłębka do adresata wiadomości i w konsekwencji spotkania tych dwóch osób.

Jeśli wolisz wziąć swój los w swoje ręce…

Istnieją ludzie, którzy wolą być kowalem własnego losu i zadbać o każdy detal tworzenia nowej znajomości. Stąd idea portali randkowych rożnego kalibru. W niektórych chodzi o szybkie poznanie osoby, aby w pewnych społecznościach nie być postrzeganym jako singiel, gdyż to niekorzystnie wpływa na wizerunek. W niektórych potrzeba wypełnieniu wielu zadań, aby osoba dopasowana do nas spełniała nie tylko nasze oczekiwania, ale również przystosowana była do nas charakterologicznie. W innych zaś chodzi o znalezienie prawdziwej miłości z listą cech pożądanych, na które czekaliśmy całe życie.
Portale randkowe z jednej strony znacznie ułatwiają życie samotnym osobom, jednak z drugiej nie ma tam udanej recepty na szczęśliwe życie. Jak z każdym człowiekiem, trzeba beczkę soli zjeść, by móc powiedzieć, ze się daną osobę zna a i tak będzie za mało. Mimo kompatybilności charakterów, pokrewności wielu zachowań i zainteresowań to życie weryfikuje każdą znajomość. Skupmy się jednak na idei portali randkowych.
Nie zawsze człowiek poszukujący drugiej połówki, miłości swojego życia jest na tyle otwarty lub ma wystarczającą ilość czasu, by znaleźć tę jedyną osobę w życiu rzeczywistym. Aplikacje randkowe są idealną opcją zarówno dla leniuchów, jak i osób bardzo zapracowanych- nie ma przymusu spotykania się, a regulowane jest to kompromisową chęcią zobaczenia się w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, w treściach pisanych (maile, SMS-y) zawsze jest możliwość stokrotnego przemyślenia, co chcemy przekazać tej drugiej osobie, a co za tym idzie małe prawdopodobieństwo popełnienia gafy, która mogłaby spowodować rozpad znajomości. To, jak będzie wyglądała znajomość na portalach randkowych w pełni zależy od nas samych- spotkanie bez rozmawiania LIVE, czy długie maile poprzedzające spotkanie, to tak naprawdę forma dowolna.
Na portalach randkowych jest mnóstwo opcji, również zaznaczenie cech wyglądu, czy charakteru, które chcemy, by przyszły partner prezentował. Wiadomym jest, ze w Internecie, za idealnym, szklanym ekranem można bardzo intensywnie koloryzować. Nie tylko odnośnie cech charakteru, ale o wykształceniu, aktualnej pracy.

Nie mniej jednak wygląd jest ważna cecha przy wyborze partnera, zatem to dobra strona portali randkowych. Podobnie jak dodanie zdjęcia. Każdy chce wiedzieć, z kim rozmawia. Niestety, niektórzy posuwają się do pewnych sztuczek, czerpiąc z Internetu zdjęcia pięknych osób, podając się za nie. Niektórzy robią to, by omamić swoim pięknem płeć przeciwną i wykorzystać to do niecnych zamiarów. Inni robią to z najbardziej prozaicznego powodu- nieśmiałości, zmniejszonego poczucia własnej wartości (a takich przypadków jest wiele, proszę mi wierzyć).

Ważnym jest, by nie zwariować w poszukiwaniach drugiej połówki. Dążenie do celu z umiarem to najlepsze, co można uzyskać od życia. Bo miłość to największy dar, którym człowiekiem może zostać obdarowanym.