Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi odwieczny dylemat, co kupić pod choinkę. Pół biedy, gdy otrzymamy list do Świętego Mikołaja z precyzyjną listą wymarzonych prezentów. Trudniej będzie, gdy sami będziemy musieli pomyśleć nad wyborem prezentu. Dobrze jest wcześniej zebrać jak najwięcej informacji na temat tego, czym interesuje się osoba, którą chcemy obdarować. Podarunkiem godnym polecenia jest książka. Jeśli kupujemy ją na prezent dla wędkarza, możemy pomyśleć o poradniku wędkarskim lub albumie z opisem i zdjęciami najciekawszych łowisk.

 

Tematyka książek jest ogromna i zawsze możemy dopasować nasz zakup do gustu lub zainteresowań danej osoby. Gdy już kompletnie nie mamy pomysłu, co może interesować daną osobę, wybierzmy jakiś bestseller lub książkę, o której w ostatnim czasie było głośno. Może to być powieść, autobiografia lub poradnik kulinarny. Niekiedy wystarczy, że wiemy, kim dana osoba jest z zawodu. Jeśli wykonuje zawód prawnika, możemy poszukać czegoś odpowiedniego w dziale „prawo” lub kupić książkę pisaną prozą, której tematyka będzie nawiązywać do zagadnień prawniczych lub znanych osobistości związanych z wymiarem sprawiedliwości, adwokatów lub prokuratorów. Dla kogoś, kto prowadzi firmę odpowiedni będzie poradnik na temat tego, jak osiągnąć sukces w biznesie.

 

Ciekawym prezentem dla nauczyciela może być książka z dziedziny pedagogiki opisująca najnowsze trendy w nauczaniu. Kupując pod choinkę książkę, możemy umieścić w niej swoją krótką dedykację, co na pewno sprawi większą przyjemność osobie obdarowywanej. Jak pokazują liczne badania, zbyt mało czytamy słowa pisanego. Po książki sięgamy okazjonalnie, a one przecież pozwalają nam rozszerzyć nasze horyzonty, rozwijają wyobraźnię, pomagają rozszerzyć słownictwo. Lektura dobrej powieści przy kubku gorącej herbaty w zimowy wieczór może być naprawdę fascynująca. Nie jesteśmy skazani na telewizję oraz internet. Było kiedyś takie hasło „książka najlepszym przyjacielem człowieka”. Warto na nowo rozbudzić w sobie nawyk czytania i zamiast kolejnej pary skarpet pod choinkę kupić dobrą książkę.