Od kilku lat w Polsce uczniowie szkoły podstawowej mogą korzystać z darmowych podręczników. Jest to duże odciążenie budżetu rodziców, którzy co roku wydawali krocie na szkolne książki. Niemniej jednak darmowe podręczniki nie zwalniają opiekunów z obowiązku zakupu innych potrzebnych rzeczy do szkoły. Wyprawka dla ucznia to także materiały plastyczne, strój gimnastyczny, a także zeszyty i ćwiczenia. Wielu rodziców zastanawia się, co kupić do pierwszej klasy dla swojego świeżo upieczonego ucznia, tak aby był on przygotowany na rozpoczęcie edukacji szkolnej. Zatem co kupić do pierwszej klasy?
Wśród materiałów plastycznych nie może zabraknąć kredek, mazaków czy długopisów. Zwłaszcza te ostatnie są nieodzownym elementem wyposażenia. Ostatnimi czasy dużym powodzeniem cieszą się długopisy ścieralne, dzięki którym uczeń może łatwo korygować błędy bez nieestetycznego kreślenia.
Wyprawka do pierwszej klasy nie obędzie się też bez plecaka oraz piórnika. Wybierając plecak warto udać się na zakupy do sklepu stacjonarnego, tak aby dziecko mogło założyć plecak, a my żebyśmy mogli ocenić czy nie jest za duży i czy dobrze leży. Solidny plecak powinien mieć usztywniane dno, a także dosyć twardą część, która bezpośrednio styka się z plecami. Szerokie ramiona plecaka będą dodatkowym atutem.
Oprócz wyżej wymienionych akcesoriów, wyprawka dla ucznia powinna uwzględniać obuwie na zmianę. Jeśli nasze dziecko niezbyt dobrze radzi sobie z wiązaniem butów, możemy kupić buty na rzepy. Szkolne ,,kapcie” powinny być dosyć przewiewne i lekkie, co zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stóp.
Jeżeli kompletnie nie wiemy, co kupić do pierwszej klasy, możemy wstrzymać się z zakupem, zwłaszcza artykułów plastycznych do pierwszej wywiadówki. Podczas zebrania wychowawca szczegółowo objaśni nam, co będzie wymagane na zajęciach i jaka wyprawka do pierwszej klasy będzie odpowiednia.
Jeśli zastanawiamy się na jaki rodzaj rzeczy wydać pieniądze, pamiętajmy, że kupowanie zbyt drogich i ekskluzywnych produktów może się mijać z celem. Kosztowne buty czy drogi plecak mogą w szkole ulec zniszczeniu, ponadto szkolne rzeczy niszczą się przez samo użytkowanie, więc wydawanie dużych sum okazuje się niepotrzebne.
Wyprawka do pierwszej klasy to emocjonująca sprawa dla dzieci zaczynających przygodę ze szkołą. Zanim sami podejmiemy decyzję, co kupić do pierwszej klasy, warto, żebyśmy ustalili wspólnie z dzieckiem, jakie kredki, mazaki czy buty kupujemy. Uwzględnienie gustu siedmiolatka jest niezmiernie ważne i sprawia, że dzieci chętnie korzystają ze swoich ulubionych akcesoriów szkolnych.