Teoretycznie każdy z nas wie dokładnie, jak powinien dbać o swoje zęby. Mimo to, teoria z praktyką często nie idą w parze i nagle okazuje się, że nawet dorośli ludzie nie zawsze wiedzą w jaki sposób przeprowadzać higienizację jamy ustnej. W jaki sposób powinno przebiegać właściwe czyszczenie zębów, żebyśmy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas?

Właściwe narzędzia do higienizacji jamy ustnej

Tak jak do mycia ciała potrzeba specjalnych akcesoriów, podobnie jest w przypadku zębów i szerzej całej jamy ustnej. Czyszczenie zębów w podstawowym znaczeniu wykonuje się codzienne z pomocą szczoteczki. Jaka powinna ona być?

Istnieją dwa główne rodzaje szczoteczek do zębów. Mogą być one manualne lub elektryczne. Jakie są zalety obu rozwiązań?

Tradycyjna szczoteczka, którą znamy wszyscy, to rozwiązanie praktyczne i proste, które bez problemu znajdziemy w każdej drogerii, aptece, a często też nawet w zwykłym markecie. Jest lekka i pozwala na łatwe przenoszenie jej nawet podczas dłuższych podróży. Niestety często nie jesteśmy w stanie doczyścić z jej pomocą newralgicznych i trudno dostępnych miejsc.

Z kolei jej elektryczny odpowiednik, świetnie radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej oraz resztek jedzenia, które utknęły nawet w najbardziej niedostępnych przestrzeniach międzyzębowych, a nieustanne drgania pozwalają działać zdecydowanie szybciej i efektywniej niż podczas tradycyjnego czyszczenia zębów. W przypadku tego typu szczoteczki trzeba jednak pamiętać, że jest ona nieco mniej praktyczna oraz zajmuje więcej miejsca w bagażu, zwłaszcza jeśli dysponujemy rozwiązaniem z ładowarką.

Oprócz samej szczoteczki można, a nawet zaleca się, żeby wykorzystywać również inne sprzęty, które pomagają w jeszcze dokładniejszym doczyszczaniu zębów oraz w utrzymaniu higieny całej jamy ustnej. Bardzo przydatne są choćby nici dentystyczne, które właściwie używane usuwają zalegające w przestrzeniach między zębami resztki pokarmów.

Świetną opcją dla doczyszczenia zakamarków jamy ustnej jest również coraz popularniejszy irygator, czyli urządzenie, które wodą lub specjalnym płynem, wystrzeliwanym pod ciśnieniem, pomaga dbać o piękny uśmiech każdego dnia. Występują one w wersji stacjonarnej oraz przenośnej, dla zapewnienia higieny każdego dnia.

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Warto zatem odpowiednio o niego zadbać, żeby cieszyć się zdrowiem i wspaniałym wyglądem zębów przez długie lata. Mogą w tym zdecydowanie pomóc opisane powyżej akcesoria oraz regularne wizyty u stomatologa.