Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Żyjemy w świecie, w którym szczególną uwagę zwracać się na nienaganny wygląd a zdrowe i białe zęby należą do elementów wizerunku, na które kieruje się wzrok rozmówcy lub nowo poznawanej osoby niemal na samym początku konwersacji. Brzydkie zęby mogą być nawet przyczyną wielu kompleksów oraz spadków samopoczucia. Warto zatem o nie regularnie dbać, żeby prezentowały się świetnie przez długi czas.

Jak dbać o zęby? Kilka praktycznych porad

Dbanie o zęby nie zalicza się do specjalnie problematycznych lub bardzo pracochłonnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów oraz znaleźć akcesoria do higienizacji, które najlepiej będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Zacznijmy zatem od szczoteczki. Istnieją dwa główne rodzaje tego codziennego sprzętu, który posiada każdy z nas. Możemy zdecydować się na szczoteczkę manualną lub elektryczną. Czym się one różnią i na którą warto postawić?

Przede wszystkim szczoteczka tradycyjna towarzyszy nam od wielu lat. Trudno się dziwić – jest praktyczna, lekka, można ją nabyć niemal wszędzie – od drogerii, przez apteki i sklepy, aż po stacje benzynowe. To świetne rozwiązanie w podróży, gdyż nie zabiera zbyt wiele cennego miejsca, a pozwala zadbać o podstawową higienę w sposób prawidłowy. Niestety, trzeba pamiętać, że doczyszczenie zębów z jej pomocą bywa problematyczne. Stosunkowo duża główka nie jest w stanie wygarnąć wszystkich resztek pokarmów, które zaklinowały się w ciasnych przestrzeniach.

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wersja elektryczna. Wyglądem zbliżona jest do tradycyjnej, jednak jej przewagą jest nieustanne drganie i ruchy masujące główki, która sama w sobie jest mniejsza niż tradycyjna i łatwiej dociera do nawet trudno dostępnych miejsc. Pozwala zdecydowanie skuteczniej usuwać resztki jedzenia oraz zdejmować płytkę nazębną, która jest przyczyną powstawania trwałego kamienia.

Nie tylko szczoteczki – inne akcesoria

Oprócz szczoteczek coraz powszechniej używa się również nici dentystycznej. Nitkowanie zębów pozwala usuwać, gromadzące się między nimi resztki jedzenia, do których nie jest w stanie sięgnąć żadna ze szczoteczek. Można też korzystać z irygatorów, czyli sprzętów, które czyszczą zęby wodą lub płynem, wystrzeliwanym z dyszy pod ciśnieniem.

Dodatkowo trzeba również dbać o kondycję dziąseł oraz całej jamy ustnej w czym może pomóc płyn do płukania.

Jak dbać o zęby? Profilaktyka zamiast leczenia

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty to podstawa dla zdrowia i pięknego uśmiechu.