Chociaż także jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, to ślub cywilny jest uważany za mniej oficjalny. Odbywa się w urzędzie stanu cywilnego. Oczywiście odbywa się inaczej niż ślub kościelny. Jednak przysięga składana przed pracownikiem urzędu stanu cywilnego oraz świadkami jest równie ważna.

 

Ślub cywilny był kiedyś uważany za bardzo ważny element całej ceremonii zaślubin. W dzisiejszych czasach uważa się go za mało ważną przysięgę. Warto dodać, że do ślubu cywilnego możemy przystępować naprawdę wielokrotnie. Czego nie można powiedzieć o ślubie kościelnym. Mianowicie chodzi tutaj o składanie przysięgi przed urzędnikiem stanu cywilnego. Obowiązuje zupełnie inny strój niż w przypadku ślubu kościelnego. Czasami pary rozkładają sobie w czasie ślub kościelny oraz ślub cywilny. Wydawać by się mogło, że nie jest on aż tak oficjalny. Mówi się nawet, że jest to swojego rodzaju papier. Oczywiście podpisanie dokumentów w urzędzie stanu cywilnego to podstawa. Jednak tak naprawdę cała procedura ślubu cywilnego krócej trwa. Dlatego właśnie pary decydują się na takie rozwiązania. Ślub cywilny to w pewnym sensie także złożenie przysięgi. Jednak całe to wydarzenie odbywa się inaczej niż w przypadku ślubu kościelnego. Pierwsza różnica to oczywiście pracownik urzędu cywilnego, który jest odpowiedzialny za całe przeprowadzenie tej czynności zgodnie z prawem. Kolejna kwestia to oczywiście goście. W urzędzie stanu cywilnego młodej parze towarzyszą świadkowie i najbliższa rodzina. W ślubie kościelnym, tych osób jest zazwyczaj więcej, choć nie zawsze. Sale na przyjęcia też nie muszą być tak duże.

 

Mogło by się wydawać, że ślub cywilny nie daje powodów do dużych wzruszeń. Jednak w pewnym sensie jest on także ważnym elementem ślubowania sobie wierności i miłości. Decydując się na taki krok jesteśmy w pełni świadomi podjętej decyzji. Jednak warto tutaj zauważyć sam fakt, że w przypadku ślubu cywilnego same przygotowania nie są skomplikowane. Wiele par decyduje się właśnie na sam ślub cywilny. Uważa się, że to szybkie, a jednocześnie bardzo proste rozwiązanie. Urząd stanu cywilnego jest takim miejscem, gdzie nie zapraszamy kilkadziesiąt gości. Towarzyszą nam najbliżsi. Sam ślub cywilny jest polecany osobom, które cenią swoją prywatność. Nie lubią hucznych ślubów, albo po prostu nie mają dużej rodziny. Ślub cywilny możemy wziąć w każdym miejscu na świecie. Wyróżnia się tutaj także minimum formalności. Oczywiście musimy dostarczyć wszystkie ważne dokumenty. Jednak tak naprawdę samo jego przygotowanie jest szybkie. Należy jednak podkreślić, że ślub cywilny jest także zobowiązaniem oraz bardzo poważną decyzją. Ślub cywilny to odpowiedzialność za swój wybór. Zarówno partner, jak i partnerka doskonale wiedzą z kim będą dzielić swój świat. Bardzo często kieruje nimi miłość, ale także dobro innych, w tym dzieci. Ślub cywilny tak naprawdę może być wydarzeniem wyjątkowym. Atmosferę tworzą ludzie, którzy nam towarzyszą w tym dniu.