Lato to czas wyjazdów, kolonii i obozów. To również często moment, gdy dziecko uczy się samodzielności – poznaje nowych ludzi, testuje siebie w grupie rówieśników. Co w przypadku, gdy dziecko nie potrafi poradzić sobie bez rodziców psychicznie? Czy nadmierna tęsknota za domem i bliskimi oznacza, że dziecko nie dojrzało jeszcze do wyjazdów? Kiedy możemy być pewni, że najmłodsi członkowie rodziny mogą już wyjechać samodzielnie na wakacje?

Jak przygotować dziecko na samodzielny wyjazd?

Rodzice kilkulatków zaczynają się zastanawiać, czy przyszedł już czas na samodzielny wyjazd ich pociech. Najgorsze, co możemy zrobić, to sugerowanie się innymi. Dla każdego dziecka moment większego usamodzielnienia się nadchodzi w innym czasie. Dziecko należy więc traktować indywidualnie – rozmawiać, słuchać i obserwować. Nigdy też nie możemy być na 100% pewni, że dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd. Jak podkreślają psycholodzy – dla każdego dziecka moment gotowości na samodzielny wyjazd nadchodzi kiedy indziej. Kwestia ta jest również związana ściśle z rozwojem emocjonalnym dziecka. Zarówno w oczach dziecka, jak i rodziców kolonie mają swoje zalety – świeże powietrze, kontakt z rówieśnikami, zabawy różnego rodzaju, możliwość poznawania nowych miejsc. Ważne jest jednak przygotowanie do wyjazdu. Zarówno, jeśli chodzi o dzieci, jak i rodziców jest to ważne. Ustalcie z dzieckiem pewne istotne rzeczy – kiedy do siebie dzwonicie, jak często się kontaktujecie i inne.

Czy moje dziecko jest już gotowe na wakacje bez rodziców?

Jak wiadomo, dziecko będzie w pełni korzystało z atrakcji tylko wtedy, gdy nie będzie odczuwało tęsknoty, z którą nie będzie potrafiło sobie poradzić. Kiedy ta dopadnie malucha, żadna atrakcja, zabawa czy rówieśnicy, nie będą potrafili temu zaradzić. Warto więc już od dłuższego czasu, uczyć dziecko samodzielności. Jeśli dziecko jest gotowe do rozłąki, samodzielny wyjazd będzie świetną szkołą samodzielności. Dziecko może wiele zyskać. Po wyjeździe, dziecko z pewnością będzie patrzyło na świat z całkiem innej perspektywy. Psychologowie podkreślają, że jeśli dobrze wyczujemy moment, gdy dziecko będzie gotowe do rozstania, może ono wiele zyskać. Jeśli moment ten nastąpi za wcześnie – dziecko może poczuć się odrzucone przez rodziców.

Ten rok jest szczególny. Ograniczenia związane z pandemią zostały częściowo zniesione. W pomieszczeniach zamkniętych nadal jednak panuje całkowity przymus noszenia maseczek. Planując wyjazd, warto wyposażyć dziecko również w tego typu zabezpieczenia. Maseczki dla dzieci dostępne są już praktycznie w każdym sklepie stacjonarnym. Bez problemu kupisz je także przez internet. Najlepsze będą maseczki bawełniane i maseczki wielorazowe. Możesz również zaopatrzyć dziecko w maseczki jednorazowe. Wówczas nie będzie konieczności ich prania, a jeśli dziecko będzie pamiętało o ich każdorazowej zmianie – możesz być pewny, że dziecko jest bezpieczne.