Wszelkiego rodzaju uzależnienia to bardzo poważny problem wśród młodzieży XXI wieku. Dzieje się tak ponieważ są oni szczególnie podatni, na opinie rówieśników, działanie autorytetów oraz cechują się niesamowitą ciekawością. Bardzo ważne jest więc aby stosować odpowiednią profilaktykę i kursy które uchronią wiele młodych osób przed podjęciem najgorszych decyzji w życiu. Zapobiegnie to wejściu ich na drogę uzależnienia które zaburza racjonalne myślenie, prawidłowy rozwój oraz kontakt z innymi.

Szkolenia, które zmniejszą odsetek osób poddających się uzależnieniom.

Tego typu szkolenia rozwijają podstawowe pojęcia związane z uzależnieniami, przedstawiają mi charakterystykę oraz omawiają poszczególne substancje psychoaktywne, opisując przy tym ich działanie na organizm ludzki. Ponadto tego typu kursy poruszają tematy związane z uzależnieniami behawioralnymi, czyli tymi związanymi z czynnościami. Mogą to być na przykład uzależnienia od hazardu, zakupów, gier komputerowych czy seksu. Na tych szkoleniach poruszane są również kwestie podejścia innych osób oraz całego społeczeństwa do kwestii związanych z uzależnieniami oraz ich oddziaływaniem na całe społeczeństwo. Specjaliści (jak na przykład z Ars Vitae – Terapia uzależnień )poruszają również tematy związane, ze skutkami i działaniami pożądanymi oraz niepożądanymi, które mają miejsce po zażyciu środków psychoaktywnych. A to tego typu kursy są spotkaniami z prawnikami i i osobami związanymi z prawem, aby w sposób rzetelny przekazać zainteresowanym wszelkie zagadnienia prawne oraz konsekwencje sądowe jakie są związane z posiadaniem, dystrybucją czy zachęcanie do użycia substancji psychoaktywnych. Zainteresowani zapoznają się również z wszelkimi przyczynami i powodami dla których ludzie decydują się na korzystanie z narkotyków.

Pomóż a nie potępiaj

Bardzo ważny jest również aby edukować młodzież jak i osoby dorosłe, w kwestiach związanych z pomocą osobom uzależnionym. Bardzo często jest bowiem tak, że to brak zrozumienia, wsparcia czy samotność popycha je do nałogu. Nigdy nie powinno się nikogo skreślać, z powodu jego błędów. Docenimy to gdy stara się on naprawić wszystkie krzywdy które wyrządził oraz próbuję wrócić na właściwą ścieżkę w życiu. Szkolenia te mają za zadanie nie tylko edukować osoby młode, aby trzymały się z dala od narkotyków ale pokazać im również jak istotne jest, aby społeczeństwo nie dyskryminowanie osób uzależnionych ale starało się im pomóc. Szkolenia te są dobre zarówno dla osób zainteresowanych, dorosłych jak i dzieci, nauczycieli ale również uczniów szkół średnich. Wszystko po to by ludzie byli szczęśliwi, bez używek i narkotyków.