Jak sobie wyobrażasz swoją pierwszą wizytę u dentysty? Zapewne w Twoich wyobrażeniach jest to nieprzyjemne stresujące doświadczenie zarówno dla Ciebie jak i Twojej pociechy. Jednak wcale nie musi tak być, podstawą dobrej współpracy z każdym specjalistą, w tym przypadku stomatologiem jest zaufanie i spokój. Częstym zjawiskiem u lekarzy stomatologów jest porywczość i chęć załatwienia wszystkich problemów na siłę. Maluch czując, że lekarz jest zdenerwowany i spięty, przeżywa wizytę jeszcze bardziej kodując sobie w głowie, że dentysta to nieprzyjemne i stresujące doświadczenie. Nie powinno tak być, dlatego fundamentem dobrego leczenia stomatologicznego u dzieci jest dobór dobrego specjalisty z doświadczeniem w pracy z dziećmi.

Strach ma wielkie oczy

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, odbywa się po to, by zaznajomić naszego malucha z dentystą i aparaturą medyczną potrzebną do dalszego leczenia i przygody z lekarzem. Pierwsza wizyta powinna odbyć się kiedy pociecha ma ok. 18 miesięcy. Wtedy najłatwiej i najlepiej jest wykształcić pozytywną wieź lekarza z dzieckiem. Głównym celem tych wizyt jest stworzenie przyjaznej relacji. Stomatolog też człowiek.

Kolejnym aspektem, bardzo ważnym w życiu dziecka jest, to by nie przedstawiać lekarza dentysty w złym świetle. Kiedy dziecko w domu słyszy, że Mamę boli ząb i bardzo boi się iść do dentysty, od razu boi się podświadomie, że dentysta to ktoś, kto robi krzywdę mamie dlatego boi się tam chodzić. Nasz lęk przed stomatologami wynika przede wszystkim właśnie z trafienia na złego specjalistę podczas bycia dzieckiem i w dużym świetle przez ogólną presję społeczeństwa na ludzi wykonujących ten zawód. Pamiętajmy, że przykład zawsze płynie z góry, gdy dziecko zauważy, że sami nie leczymy zębów u dentysty, samo też nie będzie chciało. A w pierwszych latach życia jest to bardzo ważne, aby wystosować u dziecka nawyk sprawdzania ząbków u lekarza dentysty. Uchroni to nasze pociech przed poważniejszymi problemami z zębami w życiu nastoletnim, a później dorosłym.
Bardzo ważną informacją wartą przypomnienia jest fluoryzacja zębów – jest to forma zapobiegania przeciwko próchnicy. Wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobą. Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby żelu pianki lub pasty za pomocą pędzelka, zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny ale ważne jest żeby dziecko nie jadło nic po fluoryzacji od 8-12 godzin.
Dobry dentysta na pewno sprawi, że nasza pociecha nawet nie poczuje kiedy będzie już po.

Myślę, że kilka porad utwierdzi rodziców w tym, że dzieci od najmłodszych lat należy przyzwyczajać do pracy ze stomatologiem głównie dla większego ich komfortu w późniejszym etapie leczenia zębów. Najważniejsza jest postawa rodziców oraz dobór idealnego specjalisty dla naszej pociechy.
Dobry stomatolog potrafi zdziałać cuda!