Koty są uważane za indywidualistów, którzy ciężko adaptują się do nowych warunków. Jest w tym sporo prawdy, choć oczywiście, jak w przypadku każdego stworzenia wszystko jest też kwestią w pełni indywidualną. Kot w domu może zachowywać się w przeróżny sposób i to od nas zależy, jak koegzystencja będzie się układać.
Szczególnie ważne określenie zasad staje się, gdy w domu zaczynają pojawiać się dzieci. Co zrobić, żeby nie stworzyć domowego piekiełka lub by przyjaźń dziecka z kotem nie wyglądała, jak ta przysłowiowa, z psami?
Koty w domu przy niemowlęciu
Sporo osób uważa, że kot nie powinien się pojawiać w domu, w którym pojawia się niemowlę. Zwłaszcza głosy tego typu podnoszą się ze względu na szereg chorób, które potrafią być niezmiernie niebezpieczne, zwłaszcza dla tak małego i jeszcze nie do końca odpornego organizmu.
Trzeba jednak pamiętać o jednej zasadniczej rzeczy. Jeśli nasze zwierzę jest w domu od zawsze i należy do czworonogów niewychodzących, regularnie badanych i szczepionych przez weterynarza, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjaźń dziecka z kotem zaprowadzać od samego początku życia naszej pociechy.
Dzieci i koty w domu (koty w domu dzieci). Jak się przygotować na pierwsze spotkanie
Oczywiście, jeszcze zanim przywieziemy malucha do domu, należy wprowadzić nieco nowych zasad, które pozwolą przyzwyczaić się kotu do nowych warunków. Jeśli nasz pupil spędza z nami każdą wolną chwilę, zacznijmy stopniowo przyzwyczajać go do zmniejszonej ilości i czasu pieszczot i wspólnej zabawy. Pomoże to uniknąć późniejszej zazdrości, gdy okaże się, że spędzamy większość czasu z dzieckiem.
Nauczymy kota samodzielnej zabawy i spania niekoniecznie tylko i wyłącznie na naszych kolanach. Pamiętajmy jednak, że kot jest zawsze członkiem naszej rodziny, nie można zatem odstawić go w kąt i zupełnie zaniechać wspólnego spędzania czasu, gdy tylko pojawi się dziecko.
Pierwsze spotkania pod ścisłą kontrolą. Koty w domu dzieci
Pierwszym moment spotkania, jak również kilka następujących po nim miesięcy muszą być pod naszą kontrolą. Musimy być zawsze w pobliżu, a zwierzę nie może mieć dostępu samodzielnego do pokoju dziecka lub jego wózka. Zadbajmy o to nawet wcześniej, przyzwyczajając je do tego, że w domu są przestrzenie do których nie ma wstępu.
***
Kot może być najlepszym przyjacielem dla dziecka. Należy tylko racjonalnie podejść do zaprzyjaźniania ich ze sobą. Wówczas mamy szansę, że wspólnie stworzą zgrany i kochający się zespół.
Artykuł powstał we współpracy z koty.tv
Najnowsze komentarze