Dom dla naprawdę wielu z nas kojarzy się z miejscem, gdzie możemy należycie odpocząć, zregenerować siły i nabrać ochoty do realizacji codziennej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania porcji obowiązków! Okazuje się jednak, że poza relaksem i wypoczynkiem, dom lub mieszkanie świetnie nadaje się też jako przestrzeń do kolekcjonowania określonych rzeczy, sprzętów i eksponatów. Najlepiej niezbyt licznych – to zdecydowanie prawa. Nigdy żadna zabawa w kolekcjonera nie powinna nam przysłonić podstawowej funkcji domu, jaką bezsprzecznie jest dostarczenie odpowiedniej przestrzeni życiowej. Jeżeli jednak już chcemy stworzyć w domu ciekawą, wartą do pochwalenia się kolekcję, to powinniśmy sobie najpierw odpowiedzieć na postawione w tytule niniejszego, treściowego artykułu pytanie, a mianowicie: co właściwie warto kolekcjonować w domu? Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem odpowiedzi na tak sformułowane zapytanie, zapraszamy czym prędzej do wnikliwej lektury przedmiotowego tekstu!

Warto zacząć od tego, że w tradycyjnym domu najłatwiej jest kolekcjonować rzeczy łatwo przechowywalne, takie jak chociażby popularne plakaty (filmowe, teatralne i inne) lub nastawione bardziej na edukację mapy ścienne, które mogą przysłużyć się zwłaszcza dzieciom. Obie te kategorie są raczej odporne na zniszczenia i niestraszne jest im nadgryzienie przez bezlitosny ząb czasu, zwłaszcza, jeżeli na co dzień prezentujemy je w stosownej ramce lub antyramie, a do ich transport u używany specjalnych, twardych i wystarczająco pojemnych tub.

Ciekawym przedmiotem będącym często w obszarze zainteresowania kolekcjonerów są również lustra. Warto w tym zakresie wskazać, że dom lub mieszkanie są bardzo często niezwykle naturalnym środowiskiem do ich przechowywania. Tego rodzaju eksponaty, poza tym, że są po prostu unikalne i piękne, niosą ze sobą wydatną funkcję użytkową. Lepiej po prostu mieć w domu odpowiednią liczbę luster, niż ich nie mieć – to fakt niewymagający głębszej argumentacji, z którym raczej wszyscy zdają się być zgodni.

Podsumowując, trudno nie przyznać racji tym osobom, które uważają, że do gromadzenia odpowiednich kolekcji przedmiotów nadają się nie tylko okazałe sale muzealne czy też publiczne instytucje wyposażone w olbrzymie areały sal i innych pomieszczeń archiwalnych. Przy odrobinie stosownego pomyślunku, rozsądnym zaplanowaniu i – co, jak wykazaliśmy wyżej – odpowiednim dobrze asortymentu – również i dom może stanowić świetne miejsce na tworzenie swojej małej, wartościowej i zawsze cieszącej wzrok kolekcji!