Haft to najstarsza metoda znakowania odzieży i tekstyliów. Jego historia sięga stuleci. Haft znaleźć można między innymi na królewskich szatach lub proporcach czy też na mundurach wojskowych z każdej epoki. W dzisiejszych czasach haft wcale nie traci na popularności, wręcz przeciwnie – jest udoskonalany i coraz chętniej stosowany zarówno przez firmy, jak i osoby fizyczne.

Niezwykle trwałą i precyzyjną odmianą tradycyjnego haftu jest haft komputerowy. Przewyższa on tradycję tym, że ręczna praca nigdy nie będzie tak dokładna jak praca komputera. Dlatego w 1828 roku tradycyjny haft zmechanizowano zamieniając je na hafciarstwo maszynowe, inaczej zwane komputerowym.

Haft komputerowy to najbardziej trwała metoda znakowania. Okazuje się, że jest praktycznie niezniszczalna. Nawet poddanie haftu wysokim temperaturom podczas prania czy prasowania nie powoduje utraty jego kolory czy kształtu. Ponadto, haft maszynowy jest niezwykle elegancką formą znakowania i umożliwia ogromny wybór nici (począwszy od klasycznych, poprzez błyszczące i neonowe, aż po wypukłe 3D).

Ten rodzaj znakowania umożliwia też produkcję wysokich nakładów w atrakcyjnych cenach, a także użycie nici ognioodpornych. W hafciarni (na przykład hafciarnia Warszawa) proces tworzenia rozpoczyna się od przygotowania pliku z projektem (na przykład w formacie PNG lub DST), który jest precyzyjnie obrabiany (m.in wykonywany jest proces oddzielania kolorów).

Odpowiedni program dopasuje kolory do danych obiektów, określi kolejność elementów i rozpocznie haftowanie. Aby wszystko wyszło perfekcyjnie, przygotowuje się najpierw hafty próbne, po zaakceptowaniu których przystępuje się do właściwej produkcji. Proces polega na haftowaniu nićmi, ale przy pośrednictwie maszyny, która jest sterowana z komputera. Ten rodzaj haftu idealnie sprawdzi się na grubszych materiałach.

Efektem jest piękne i trwałe znakowanie, które pozwoli zamienić dany strój w prawdziwy unikat, rozreklamować firmę lub nanieść na ulubioną bluzkę sentymentalną sentencję. Haft komputerowy pozwala osiągnąć nieszablonowe efekty, które utrzymują się na tkaninie przez długi czas.

Kategoria: dziecko, odzież