Wiązary dachowe są to podstawowe elementy nośne wykorzystywane w konstrukcji dachu. Ich zadaniem jest przenoszenie ciężaru całego dachu na jego główne podpory. Wiązary produkowane są przede wszystkim z drewna i stanowią tradycyjny element stosowany w budowie dachu. Możemy je podzielić na kilka kategorii, w tym:
a) wiązary krokwiowe posiadające najprostsza budowę, o rozpiętości sięgającej 6 m. Składają się z dwóch elementów: belki wiązarowej lub stropowej i krokwi. Wiązary te nie posiadają podpór pośrednich i mogą być oparte na ścianach lub na murłacie.,
b) wiązary jętkowe charakteryzujące się rozpiętością 9 m. Ich elementy to: belka wiązarowa lub stropowa, krokiew, jętka, czyli poprzeczka pozioma,
c) wiązary płatwiowo-kleszczowe, które są najczęściej stosowanymi w budownictwie wiązarami. Ich elementy to: belka wiązarowa lub stropowa, krokiew, kleszcze, miecze, słupek, płatew pośrednia, śruba stężająca. Konstrukcja tego typu wiązarów uzależniona jest od rozstawu podpór dachowych. W zależności od tego, ile ich jest, stosuje się wiązary jedno-, dwu-, trój-, etc. słupowe. Konstrukcja składająca się z wiązarów głównych oraz pośrednich i jest stosowana zarówno w budowie płaskich, jak i stromych dachów.,
d) wiązary wieszakowe, jedno- lub dwuwieszakowe. Ich elementy to: ściąg, zastrzał, wieszak, płatew kalenicowa, płatew stropowa, krokiew i miecz.

Oprócz wiązarów drewnianych, w konstrukcjach dachowych stosuje się też wiązary stalowe (kratownica, blachownica) oraz żelbetowe (kratownica).

Koszt wiązarów dachowych

Budowa domu to proces wymagający nie tylko poświęcenia mu wiele energii i uwagi, ale przede wszystkim odpowiednich nakładów finansowych. Skrupulatna analiza dostępnych na rynku produktów i właściwy wybór materiałów budowlanych, może koszta te znacznie pomniejszyć. Konstrukcja dachowa jest jednym z elementów budowy, który powinniśmy wybierać z pełną świadomością i odpowiedzialnością. To element, któremu należy poświęcić nie tylko większość uwagi, ale także kosztowny materiał. Na szczęście istnieje wiele rodzajów rozwiązań, za pomocą których możemy ciąć koszta, np. wybór materiału wykorzystywanego do produkcji wiązarów.
Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest rezygnacja z budowy stropu. Wiąże się to z odciążeniem konstrukcji dom-u i pozwala na zastosowanie wiązarów do budowy dachu zamiast więźby. Jest to nie tylko cięcie kosztów materiału, ale także montażu, który przy użyciu wiązarów w budowie jest o wiele mniej skomplikowany i czasochłonny. Wiązary dachowe są przede wszystkim dosyć wytrzymałą konstrukcją. Ich dopuszczalne obciążenie jest dokładnie obliczane przez projektantów.