Napój, który przywędrował do nas z Azji, został udomowiony i uznany za jeden z dwóch obowiązkowych w kuchennej szafce. “Kawa czy herbata?” – okazuje się, że na to słynne pytanie częściej odpowiadamy wybierając drugą opcję. Co nas tak urzeka w herbacie? Dlaczego tak bardzo lubimy ją pić? Już za chwilę poznasz odpowiedzi!
Towarzyskie oblicze herbaty
Herbata towarzyszy nam przy każdym momencie życia. Podawana jest na rodzinnych uroczystościach, jak i przy przyjacielskich rozmowach w trudnych momentach. Rozgrzewa w mroźne dni i nie można sobie wyobrazić zimowego kuligu bez wypicia jej przy ognisku. Pakowana w saszetki umożliwia nam ciepłe orzeźwienie w każdych warunkach. Te praktyczne rozwiązanie jest jednak o wiele młodsze niż zwyczaj picia herbaty. Saszetki do herbaty powstały dopiero na początku XX wieku. Herbata sypana także ma swoje zalety, niektórzy twierdzą, że jest lepsza niż ta w pakowana w saszetki, jednak to już kwestia gustu. Można jednakże śmiało rzec, że herbata buduje silne więzi międzyosobowe i nowe relacje. Pomaga w wypełnianiu powinności gościnności, sprawia, że goście czują się mile widziani. Kubek dobrze zaparzonej herbaty przełamuje również opór u rozmówcy, stwarza przestrzeń do dzielenia się życiem. Jest pijana nie tylko w nieformalnych, ale także w formalnych sytuacjach i od wieków znana na dworach królewskich. Łączy pokolenia jak i całą ludzkość.
Odpocznij z kubkiem w ręku
Ciężki dzień w pracy? Potrzebny Ci relaks? Jak zapewne wiesz, nawet na taki problem pomoże Ci herbata. Jednak zależnie od przyrządzenia herbaty, może ona mieć działanie relaksacyjne lub pobudzające. Tajemnica tkwi w długości parzenia i doborze gatunku herbaty. Kiedy masz ochotę uciec przed całym światem z książką w ręku, nie zapomnij o kubku z aromatycznym napojem. To ona zapewnia Ci całkowity relaks. Do przygotowania uspokajającej herbaty najlepiej nada się herbata sypana, a im dłużej będzie parzona, tym będzie miała lepsze działanie uspokajające. Minimalny próg to 5 minut. To dzięki procesowi parzenia do wody uwalniane są poszczególne substancje, które wpływają na nas kojąco. W takich sytuacjach wybieraj ponadto herbaty zielone lub ziołowe, które herbacianej kofeiny mają bardzo mało. Świetnie sprawdzą się także herbaty owocowe, które zachwycą zapachem i niepowtarzalnym smakiem.
Dodaj sobie powera
Zdarzają się sytuacje, kiedy nie mamy czasu na relaks, a potrzebne jest nam pobudzenie. Szczególnie czarna herbata posiada takie właściwości. W przeciwieństwie jednak do herbaty uspokajającej, należy ją parzyć około 2-3 minuty. Może zastanawia Cię, dlaczego nie tylko kawa ma właściwości pobudzające? Wszystko to za sprawą zawartej w herbacie teiny, czyli herbacianej odmiany kofeiny. Co ciekawe, niektóre gatunki czarnych herbat mogą zapewnić lepsze pobudzenie niż kawa. Właśnie także za to, że herbata potrafi zastąpić kawę, kochamy ją.
Na zdrowie!
Na przyjęcie się herbaty do naszej kultury, miały wpływ jej walory smakowe oraz zdrowotne. Dziś, poza podstawowymi rodzajami, popularne są herbaty owocowe. Takie połączenia często mają jeszcze szersze działanie zdrowotne. Przykładowo, herbata żurawinowa ma działanie przeciwbakteryjne i wspomaga pracę układu moczowego, herbata z aronią wspiera układ krwionośny i dostarcza wielu witamin, a ta z dzikiej róży poprawia odporność i sprzyja utracie wagi. Bogactwo smaków i właściwości herbaty są nieprzebrane! Także podstawowe gatunki herbaty tj. czarna i zielona korzystnie wpływają na zdrowie. Herbata czarna opóźnia proces starzenia się, oczyszcza organizm z toksyn i daje pobudzenie do pracy, natomiast zielona zapobiega powstawaniu nowotworów i poprawia sprawność umysłową. To jednak tylko niektóre z zalet picia herbaty.
Do tej listy powodów dla których lubimy herbatę, każdy mógłby dopisać swoje własne. Herbata sypana czy saszetki, herbaty owocowe czy zwykłe, uwielbiamy ten aromatyczny napój, a każdy ma możliwość odnalezienia swojego ulubionego smaku, co nie jest takim łatwym zadaniem.
Najnowsze komentarze