Czarny bez, czyli inaczej dziki bez czarny. To krzew, który posiada drobne, białe kwiaty. Posiadają one charakterystyczny zapach. Kwiaty zawierają flawonoidy. Dodatkowo znajdziemy w nich kwasy fenolowe, olejki eteryczne oraz garbniki. W owocach bzu znajdują się kwasy organiczne, witamina C i pektyny. Czarny bez jest polecany przede wszystkim na przeziębienie oraz wzmocnienie odporności. Kwiaty i owoce są stosowane jako środek napotny i przeciwgorączkowy.

 

Wzmacniają one nasz organizm. Wykazują one działania moczopędne. Czarny bez uszczelnia naczynia krwionośne. Kwiaty czarnego bzu uelastyczniają oraz zmniejszają przepuszczalność krwi. Czarny bez zwalcza gorączkę, łagodzi kaszel. Dzięki zawartości dużej ilości witamin oraz soli mineralnych wzmacnia nasz organizm.

Właściwości czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu to bogactwo flawonoidów. Wykazują działanie napotne i przeciwgorączkowe. Stosuje się je do płukania gardła. Natomiast owoce czarnego bzu są stosowane w stanach zapalnych jelit oraz jako lek przeciwbólowy. Należy przypomnieć, że szkodliwe dla naszego zdrowia są jedynie surowe owoce czarnego bzu. Czarny bez jest składnikiem wielu preparatów. Owoce są stosowane w zaparciach i łuszczycy. W sklepach znajdziemy wiele produktów z czarnego bzu. To przede wszystkim soki, suszone kwiaty, herbaty. Sok z czarnego bzu jest polecany na przeziębienie. Pomaga również na problemy z nerkami. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Czarny bez leczy wirusowe zapalenie spojówek. Prawdziwą skarbnicą są owoce czarnego bzu. Witamina C, która jest obecna w sokach z czarnego bzu, to główna polecana substancja w profilaktyce grypowej. Witamina A poprawia koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia. Owoce czarnego bzu wykazują działanie przeciwbólowe. Czarny bez jest polecany zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Warto wspomnieć o charakterystycznym smaku zarówno soku jak i herbaty. O wiele smaczniejszy jest sok z owoców bzu. Posiada on wyrazisty smak. Natomiast sok lub herbata z kwiatów czarnego bzu, posiada lekko gorzki smak, który nie przypada do gustu każdemu z nas.

Czarny bez – zastosowanie w kosmetyce

Zarówno kwiaty jak i owoce czarnego bzu są źródłem wielu składników. Czarny bez znalazł zastosowanie w kosmetyce. Należy pamiętać, że witamina A, B, C i kwasy organiczne są substancjami składowymi wielu kosmetyków. Dodatkowo czarny bez pomaga w walce z cellulitem. Działa on korzystnie na naszą tkankę łączną. Uczestniczy w produkcji kolagenu. Flawonoidy poprawiają elastyczność skóry. Dodatkowo ją wygładzają. Kwiaty czarnego bzu są polecane na podrażnienia. Niwelują one wągry, oczyszczają naszą skórę. Czarny bez jest polecany do cery naczynkowej, mieszanej oraz tłustej. Złuszcza skórę, wzmacnia naczynia krwionośne. Działa ściągająco i przeciwzapalnie. Czarny bez jest składnikiem wielu kremów, płynów miceralnych czy maseczek. Kosmetyki z z wyciągiem z czarnego bzu możemy kupić tak naprawdę w każdej drogerii. Czarny bez działa zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Zarówno produkty spożywcze jak i kosmetyczne z czarnym bzem są ogólnodostępne.