Jakiś czas temu, po sieci krążyło zdjęcie rodem z Prl-u, na którym maluch rozpaczliwie płacze w objęciach Mikołaja. Być może strach i łzy pojawiły się, ponieważ ubiór tegoż Mikołaja budził obawy. Tandetna broda z waty, krzywe okulary i licha czapka,, świętego” nie zachęcały do uścisków, mimo iż w zanadrzu czekała paczka pełna słodyczy i mandarynek. Współczesne przebranie Mikołaja, ma niewiele wspólnego z radzieckim Dziadkiem Mrozem.
Strój Mikołaja musi być dokładnie wykonany. Spod płaszcza nie mogą wystawać spodnie taty lub wujka, które malec bezbłędnie rozpozna. Obowiązkowe przebranie Mikołaja powinno składać się z czapki i długiego płaszcza, oraz niekiedy spodni. Ważnym elementem jest też broda lub okulary, a także krzaczaste brwi. Tanie przebranie Mikołaja nie musi być złej jakości. Wisienką na torcie są tu dodatki, mimika oraz modulacja głosu. Pod strój Mikołaja możemy włożyć mały jasiek lub poduszkę, aby dokładnie odpowiedzieć na dziecięce wyobrażenia o postaci.

 
Bywa, że wynajmujemy na wigilijny wieczór kogoś, kto odegra tę szczególną rolę. Możemy takiej osobie dostarczyć tanie przebranie Mikołaja z niezbędnymi akcesoriami. Wśród emigrantów ze wschodu, którzy święta obchodzą w innym terminie, wielu zajmuje się udawaniem Mikołaja dla naszych dzieci. Jeśli taka postać mówi z akcentem, jest to nawet korzystniejsze. Jak wiadomo, Święty Mikołaj pochodzi z daleka i nie potrafi dobrze mówić po polsku. Strój Mikołaja musi być zdecydowanie tradycyjny.
Przebranie Mikołaja nie jest dziś trudno dostępne. Przeszukując internet z pewnością trafimy na ciekawe oferty. Tanie przebranie Mikołaja powinno dotrzeć do nas w przeciągu kilku dni.
Warto w ten sposób obdarować dzieci podarkami. Prezenty od Świętego Mikołaja są hołubione i dowodzą absolutnej grzeczności naszych pociech. Spotkanie z Mikołajem pamięta się latami. Takie wydarzenia są cudowną i ciepłą pamiątką z dzieciństwa.