Co roku, w okolicach Bożego Narodzenia w każdym niemal domu rozbrzmiewa świąteczna muzyka. Niektórzy preferują tradycyjne wykonania, inni zaś lubią iść z duchem czasu. Kolędy i pastorałki pozwalają wejść w nastrój świąt.
Nie musimy mieć w domu płyty, aby posłuchać takiej muzyki. Najpiękniejsze kolędy znajdziemy w internecie. Jeśli jednak szczególnie lubimy jakiegoś wykonawcę, możemy dokonać zakupu oraz posłuchać utworów w dogodnej chwili. Dużą popularnością cieszą się góralskie kolędy. Oryginalne dźwięki i charakterystyczny akcent, sprawiają, że takie kolędy i pastorałki są chętnie słuchane przez szerokie grono.
Po kolacji wigilijnej możemy zaśpiewać wraz z dziećmi najpiękniejsze kolędy, jakie znamy. Najmłodsi uwielbiają śpiewać. Taka forma spędzania świąt sprawia, że dzieci mają piękne wspomnienia z dzieciństwa i chętnie kultywują tradycję kolędowania.

 
Jeśli nie lubimy śpiewać, w telewizji możemy obejrzeć i wysłuchać jakiś ciekawy koncert. Szczególnie często emitowane są góralskie kolędy w wykonaniu znanych zespół lub wokalistów.
Nie obawiajmy się też zapraszać kolędników. W większości są to młodzi ludzie, którzy chcą zarobić kilka złotych. W zamian za kolędy i pastorałki możemy ofiarować im banknot lub słodycze. Zdarza się, że kolędnicy mają fantastyczne przebrania. Tradycja kolędowania niestety zanika, zwłaszcza w dużych miastach. Dlatego doceńmy, gdy kolędnicy zechcą zaśpiewać nam najpiękniejsze kolędy.
Góralskie kolędy czy też inne mają w sobie niezwykłą moc. Wzruszają, otwierają serca i sprawiają, że stajemy się milsi, spokojniejsi i bardziej refleksyjni. Każdy potrzebuje wyciszenia od czasu do czasu, a Boże Narodzenie jest idealnym momentem, by zrelaksować się i odpocząć.