W dzisiejszych czasach nie ważne czy remontujemy dom czy naprawiamy jakieś urządzenie. Do tego potrzebne są różnego rodzaju sprzęty. Bez nich niestety nikt nie będzie w stanie nic zrobić. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić na czym polega zgrzewanie punktowe. Jeśli ktoś szuka informacji na temat tego zagadnienia to zdecydowanie warto zapoznać się z treścią tekstu. Być może każdy znajdzie informacje, których szuka i tekst okaże się bardzo pomocny i interesujący.

Co to jest zgrzewanie punktowe?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia zagadnienia, warto przedstawić czym w ogóle jest samo zgrzewanie. To przede wszystkim jeden z rodzajów technologii trwałego łączenia części urządzeń lub różnego rodzaju konstrukcji, które utworzone są głównie z metalu lub innych tworzyw sztucznych. Główną czynnością jest w tym przypadku rozgrzanie stykających się ze sobą powierzchni, w taki sposób, aby mogły przejść w stan plastyczny i można by było je docisnąć. Warto dodać, iż w tego typu stan przechodzi tylko niewielka objętość na granicy styku. Jeśli chodzi o zgrzewanie punktowe to w tej metodzie chodzi o nic innego jak łączenie ze sobą elementów, które odbywa się tylko i wyłącznie w oddzielonych od siebie punktach. Trzeba pamiętać, iż przy tym może utworzyć się kilka zgrzein. Nie każdy wie, ale tego typu zgrzewanie jest najczęściej stosowane. Pracownicy korzystają z niej podczas łączenia różnych elementów, między innymi: ze stali stopowych, węglowych oraz metali nieżelaznych. Dodatkowo wykorzystywana jest w stanowiskach z robotami. Nie każdy też wie, że Grubość zgrzewanych materiałów zależna jest od rodzaju materiału oraz od mocy zgrzewarki. Warto dodać, iż można wyróżnić podział ze względu na sposób doprowadzania prądu :

  1. dwustronne jednopunktowe,
  2. dwustronne dwupunktowe,
  3. jednostronne jedno- i dwupunktowe.

Dodatkowo ważną informacją jest to, iż można wyróżnić trzy takie najpopularniejsze parametry zgrzewania punktowego:

  • natężenie prądu zgrzewania,
  • czas przepływu prądu,
  • siła docisku elektrod.

Jak zatem zacząć zgrzewać punktowo?Na samym początku trzeba docisnąć do siebie te elementy, które mają być ze sobą połączone za pomocą elektrod zgrzewarek. Następnie trzeba nagrzać elementy w miejscu, gdzie mają się one ze sobą łączyć. Trzeba w ten sposób utworzyć ciepłe jądro zgrzeiny. Ostatnią czynnością jest wystudzenie powstałego jądra zgrzeiny tak, aby mogło powstać jednolite połączenie. Jeśli chodzi o wcześniej wymienione parametry to trzeba wiedzieć, kiedy jaki można użyć. To bardzo ważne. Wszystko przez to, iż zależne są przede wszystkim od wybranego rodzaju metalu oraz jego kształtu i grubości. Jak dobrze dobierzemy, to wszystko będzie ze sobą grało. Jeżeli ktoś potrzebuje użyć zgrzewarki to lepiej, aby to zrobiła osoba, która się na tym zna. Przynajmniej każdy będzie miał pewność, że wszystko zostanie wykonane w sposób prawidłowy.