Co to jest dietetyk i specjalista żywienia?
Dietetycy i specjaliści żywienia są ekspertami w zakresie żywności i żywienia i doradzają klientom, jak jeść, aby osiągnąć zamierzony cel, niezależnie od tego, czy chodzi o utratę wagi, czy radzenie sobie z przewlekłą chorobą, taką jak cukrzyca. Ich klientami mogą być osoby o niskich dochodach, które muszą jeść dokładnie według budżetu. Duża część specjalistów jest zatrudniona przez szpitale w celu zapewnienia medycznej terapii żywieniowej i wsparcia.
Jak zostać dietetykiem?
1. Zdobądź stopień licencjata. Większość dietetyków posiada tytuł licencjata w zakresie dietetyki, żywienia, zarządzania systemami gastronomicznymi, żywienia klinicznego lub pokrewnych dziedzin. Niektóre zajęcia obejmują odżywianie, psychologię, chemię i biologię.
2. Ukończ stopień zaawansowany. Wielu specjalistów w tej dziedzinie ma zaawansowany stopień naukowy.
3. Zdobądź doświadczenie stażowe. Dietetycy zazwyczaj przechodzą setki godzin nadzorowanego szkolenia poprzez staże i programy szkolne.
4. Uzyskaj licencję. Niektóre miejsca wymagają licencji dietetyków ale niektóre wymagają jedynie rejestracji państwowej.
Specjaliści od żywienia mogą również zostać Certyfikowanymi Specjalistami ds. Żywienia, a Komisja może uzyskać inne certyfikaty dotyczące rejestracji dietetycznej w zakresie specjalistycznych praktyk, takich jak dietetyka sportowa, żywienie onkologiczne lub żywienie pediatryczne.
Oczywiście dużo łatwiej ma osoba zdobywająca takie umiejętności w większych miastach: dietetyk Kielce, Warszawa, Kraków czy Wrocław brzmi inaczej niż dietetyk w małym mieście albo nawet mieścince.
Satysfakcja z pracy
Przeciętni polacy pracują nawet będąc po 60. roku życia, więc pracownicy równie dobrze mogą mieć pracę, która jest przyjemna i karierę, która jest satysfakcjonująca. Praca z niskim poziomem stresu, dobrą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i solidnymi perspektywami na poprawę, awans i wyższe wynagrodzenie uszczęśliwi wielu pracowników. Dietetycy to obecnie dość popularny ale i poszukiwany zawód. W ostatnich latach wzrasta bowiem świadomość zdrowego żywienia, ogólnie samego trybu życia. Dietetyk pracuje nie tylko z osobami chcącymi stracić na wadze ale też z osobami chorymi, z anoreksją, bulimią a także ze specjalnymi dietami. Z jego usług korzystają szpitale, poradnie i sportowcy.
Najnowsze komentarze