Ciąża i poród to niełatwy czas, który jednak kończy się szczęśliwe. Rodzice w końcu mogą utulić swoją pociechę w ramionach i cieszyć się spędzaniem czasu w rodzinnym gronie. Dziecko po przyjściu na świat traci na wadze. Taka sytuacja może budzić niepokój troskliwych rodziców . Dlaczego dziecko traci na wadze po porodzie? Odpowiedź na to ważne pytanie znajdziesz w tym artykule.

Dziecko traci na wadze po porodzie – kilka ważnych informacji

Kilka dni po porodzie, to czas, gdy noworodek traci na wadze. Norma mieści się pomiędzy 150 a 250 g. Warto jednak pamiętać, iż następne dni przynoszą odzyskanie wagi. Jeśli utrata masy mieści się w normie, a rodzice nie zauważają innych niepokojących objawów, wszystko jest w porządku i nie należy się martwić utratą wagi malucha.
Fizjologia to powód spadku wagi noworodka w kilku pierwszych dniach po porodzie. Dziecko bowiem załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a więc traci płyny. Dodatkowo maluch na początku spożywa małe ilości mleka. Warto jednak zachować spokój, gdyż już w kilka dni po porodzie, dziecko waży więcej niż w dniu narodzin i uzupełnia braki zażywając coraz większą ilość mleka.
Warto kontrolować wagę dziecka. Jeśli noworodek nie nadrabia utraconych gramów a jego waga mieści się poniżej normy, należy dowiedzieć się, co jest przyczyną zahamowania wzrostu wagi. Mogą one być różne. Wśród najpopularniejszych przyczyn można wymienić zbyt rzadkie karmienie dziecka, niewystarczającą ilość pobieranego przez malucha pokarmu w czasie karmienia, kobieta ma problemy związane z laktacją. W przypadku niepokojących objawów, warto zwrócić się o pomoc do położnej, która udzieli porad oraz wskazówek. Poza położną możesz udać się po pomoc także do lekarza.

Podsumowanie

Rodzicielstwo to piękny czas, ale także chwile pełne wyzwań i trudności. Rodzice, którzy witają na świecie swoje pierwsze dziecko, mogą mieć wiele wątpliwości i jest to normalne. Jedną z niepokojących sytuacji dla młodych rodziców, jest spadek masy ciała dziecka po porodzie. Warto jednak pamiętać, iż jest to sytuacja normalna. Jeśli spadek masy mieści się w normie 150 – 250 g, nie należy się niepokoić. Jest to spowodowane utratą płynów podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych malucha oraz spożywania małych ilości pokarmu. W ciągu kilku dni po porodzie sytuacja powinna się unormować. Jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy, warto zgłosić się do lekarza. Zahamowanie wzrostu może mieć różne przyczyny, a ich poznanie jest bardzo ważne.