W przypadku prasowania możemy szczerze powiedzieć, że stanowi ono jeden z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Większość z nas nie lubi go wykonywać, zwłaszcza jeśli akurat musimy doprowadzić do porządku na przykład tak uciążliwe rodzaje ubioru, jak choćby męska koszula lub plisowana spódnica. Jak sobie radzić, żeby ubrania wyglądały nienagannie, a my żebyśmy nie oszaleli podczas wielogodzinnych prób doprowadzenia odzieży do porządku?

Prasowanie – bo liczy się odpowiedni sprzęt

Nie ma w tym nic niezwykłego, że codzienne prasowanie najlepiej ułatwić sobie, dzięki stosowaniu odpowiednich sprzętów. Nie należą one do specjalnie skomplikowanych, ale jeśli podczas zakupu zwrócimy uwagę na kilka praktycznych spraw, wówczas znacząco usprawnimy sobie codzienne funkcjonowanie. Na co zatem patrzeć, gdy potrzebujemy dobrze, skutecznie i szybko prasować?

Żelazko pod specjalną obserwacją

Głównym sprzętem służącym do prasowania jest oczywiście żelazko. W ofercie sklepów możemy znaleźć wiele, różnych modeli, o rozmaitych funkcjach. Dziś chcemy się skupić na podstawowych parametrach.

Przede wszystkim utarło się stwierdzenie, że żelazka muszą być ciężkie, o dużej powierzchni stopy. Gwarantuje to, że z łatwością i z mniejszą inwestycją czasu damy radę wygładzić nawet duże przestrzenie.

Warto również zwracać uwagę na pobór mocy oraz dostępne wysokości temperatury. Jest to szczególnie niezbędne, gdy dysponujemy ubraniami, wykonanymi z różnych rodzajów materiału, od jedwabiu aż po len.

Żelazko powinno również mieć spory pojemnik na wodę oraz funkcję pary, wówczas wszelkie zagniecenia, nawet te najbardziej uciążliwe, uda się pokonać ze znacznie większą łatwością.

Nie tylko żelazka – czyli kupujemy deskę do prasowania

Nie samym żelazkiem prasuje człowiek, ale również bezwzględnie potrzebuje odpowiedniej powierzchni, na której położy prasowane ubrania. Trzeba zatem znaleźć deskę do prasowania.

Ceny desek wahają się od kilkudziesięciu złotych aż do kilkuset. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając się na zakupy? Przede wszystkim deska musi być stabilna, nie może się chwiać po rozłożeniu, a też powinna mieć mocną konstrukcję, która nie rozpadnie się podczas regularnego rozkładania i składania przedmiotu.

Niektóre rozwiązania mają wmontowane gniazdo, do którego od razu można podpiąć żelazka. To wielka zaleta, gdyż niektóre z nich posiadają również zabezpieczenia, odłączające dopływ prądu, jeśli zostawimy włączone żelazko i o nim zapomnimy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niektórzy do prasowania stosują również parownice. Najczęściej używa się ich w sklepach do odświeżania ubrań. Może być to jednak idealne rozwiązanie podczas indywidualnych podróży służbowych lub rodzinnych wyjazdów wakacyjnych.