Młodzi rodzice często zmagają się ze wszystkimi trudnościami wychowawczymi po raz pierwszy. Nawet jeśli dbają o swoje pociechy i troszczą się o ich zdrowie, nie są jednak w stanie uchronić maluchów przed tym, że pojawią się choroby wieku dziecięcego. Jakie są najpopularniejsze schorzenia oraz czym się one wyróżniają? O tym opowiemy w niniejszym tekście.

Przeziębienie

To chyba najczęściej pojawiająca się choroba. Nie jest specjalnie niebezpieczna, jednak należy zawsze zadbać o dokładne wyleczenie jej. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż nieleczone potrafi stać się przyczyną poważniejszych chorób.

Jeśli zauważymy, że dziecko kaszle i ma katar, należy bezwzględnie zostawić je w domu. Wysyłanie go do przedszkola w takim stanie, może doprowadzić do nasilenia objawów oraz równoczesnego zarażenia kolegów oraz opiekunów. A to już byłoby działanie bardzo nieodpowiedzialne.

Zapalenie ucha

Nikt nie lubi tego uczucia, gdy ucho boli w sposób nie do opisania. Szczególnie jest to trudne do zniesienia dla najmłodszych. Często chorobie towarzyszą również wysoka gorączka oraz ból głowy. Zaleca się bezwzględnie podanie środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Może wpływać na jej pojawienie się przewianie a także infekcja bakteryjna.

Ospa wietrzna

Niemal każdy przechodził ją w dzieciństwie. Charakteryzuje się pojawieniem się niewielkich czerwonych plamek, a później grudek oraz pęcherzyków, które powodują dyskomfort i uporczywe swędzenie. Nie da się zapobiec wystąpieniu choroby, a leczenie przebiega wyłącznie objawowo. Najczęściej podaje się leki zmniejszające swędzenie oraz ewentualnie leki przeciwgorączkowe.

Biegunka rotawirusowa

Wiele ostatnio miejsca w publikacjach o schorzeniach zajmują choroby wieku dziecięcego wywoływane przez rotawirusy. Często ich pojawienie się wiąże się z ostrą biegunką i wymiotami. Maluch musi być wówczas pod ścisłą kontrolą lekarską, gdyż bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia.

Szkarlatyna

Ta często występująca u dzieci choroba zakaźna jest wywoływana przez paciorkowce. W początkowym stadium jest szczególnie zbliżona do anginy, dlatego łatwo pomylić objawy. Po kilku dniach czerwony nalot na gardle i migdałkach, pokrywa się białym nalotem, a następnie naciekami w kolorze intensywnie czerwonym. Równocześnie na skórze pojawia się wysypka o czerwonym kolorze, a kropki mają wielkość główki od szpilki. Do jej wyleczenia niezbędne jest stosowanie antybiotyku oraz leków przeciw gorączce.

***

Choroby wieku dziecięcego przechodził każdy z nas. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość, gdy nasze pociechy zaczynają chorować. W przypadku tych zakaźnych, często jednorazowe przejście ich w dzieciństwie, gwarantuje odporność na resztę życia.