Każdy z nas w swoim życiu kieruje się pewnymi wartościami. To właśnie wartości, którymi się kierujemy powodują, że wyznaczamy takie, a nie inne cele oraz marzymy o pewnych rzeczach, a także realizujemy swoje plany czy zamierzenia. To wartości są motorem w naszym życiu, bez których ciężko przetrwać. Zwłaszcza teraz, kiedy na świecie panuje pandemia spowodowana wirusem SARS-COV-2 i chorobą COVID-19.

Jakie są najważniejsze wartości człowieka ?

Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Nie jest tak, że wszyscy ludzie na świecie kierują się tymi samymi wartościami. Ale można wyróżnić kilka takich wartości, które powtarzają się bardzo często. I to właśnie ta powtarzalność powoduje, że w swoim życiu przyjaźnimy się z konkretnymi osobami – ponieważ mają zbliżone wartości życiowe do naszych.

Do najczęściej wymienianych wartości w życiu zaliczyć można miłość . Naprawdę duża część naszego społeczeństwa uważa, że bez miłości nie ma życia. Że każdy człowiek musi kogoś kochać (i to niezależnie czy to człowiek, czy zwierze!) i też być kochany. Bez tego po prostu się usycha i nie ma tego motoru napędowego do realizowania marzeń, planów i swoich celów.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wartości stawiana jest przyjaźń oraz rodzina . Dlaczego aż dwie rzeczy? Ponieważ część naszego społeczeństwa nie chce wiązać się z nikim na stałe, ważniejsi są dla nich przyjaciele niż własna rodzina . Nie można tutaj oceniać: Oj, bo Ty jesteś taki, siaki czy owaki, bo przecież najbliżsi to tylko rodzina ! Nie wiadomo kto jakie ma doświadczenia ze swoją rodziną i dlaczego akurat ważniejsi są dla tej osoby przyjaciele. Trzeba też zrozumieć osoby, dla których rodzina jest jedną z ważniejszych wartości życiowych. Być może ze swojego doświadczenia wiedzą, że jest to w ich życiu bardzo potrzebne i dlatego też robią wszystko, by cieszyć się z realizacji tej wartości.

Dosyć często wymieniane jako wartość w życiu jest zdrowie. I w sumie w obecnych czasach dla wielu jest to najważniejsza wartość. Jeśli będziemy zdrowi, to możemy realizować wszystkie swoje plany i marzenia. Dlatego też powinniśmy dbać o swoje zdrowie. Jak o nie zadbać w obliczu pandemii? Bardzo prosto. Ograniczyć kontakty twarzą w twarz z innymi ludźmi, jeśli mamy możliwość to pracować zdalnie w domu, zamawiać zakupy z dostawą do domu – po prostu siedzieć w domu i praktycznie z niego nie wychodzić. A oprócz tego dbać o swoją higienę osobistą – często myć ręce i dbać o czystość ubrań.