Ubrania z poliestru są bardzo popularne i można je spotkać wszędzie. Z tego rodzaju włókien syntetycznych powstają ubrania sportowe, bielizna, bluzki, kurtki czy sukienki koktajlowe. Wokół poliestru narosło wiele mitów, nie do końca prawdziwych. Jakie są zalety i wady ubrań z poliestru?

Poliester jest włóknem syntetycznym. Wytwarza się go w różnych procesach technologii chemicznej z polimerów, które nie występują w przyrodzie. Jego właściwości są podobne do bawełny. Po raz pierwszy wyprodukowano go w 1941 roku. Największą popularność zyskał w latach 70. jako “cudowny materiał, który może być noszony przez 68 dni beż żadnego prasowania i nadal będzie wyglądał atrakcyjnie”. Tkaniny syntetyczne są bardzo popularne na rynku odzieżowym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są tanie w produkcji.

Zalety i wady ubrań z poliestru

Niewątpliwą zaletą poliestru są niskie koszty produkcji. Zdecydowanie sprawniej przerabia się go niż tkaniny naturalne. Jest dużo bardziej wytrzymały, niż naturalne materiały. Nie da się łatwo zadrapać czy zniszczyć materiału z poliestru. Ma więc znaczącą przewagę nad ubraniami wykonanymi z naturalnych materiałów, na przykład nad skórą, która jest wymagająca w pielęgnacji. Poliester bardzo łatwo jest utrzymać w czystości i dobrej kondycji. Nie potrzeba specjalnych zabiegów konserwujących. Wystarczy wilgotna ściereczka i odrobina szarego mydła. Ubrania wykonane z tkanin poliestrowych można prać w pralce bez obaw, że tkanina się zmechaci czy straci kolor. Ponadto poliester jest odporny na plamy. Materiały mają niską chłonność wody, więc znacznie szybciej schną. Warto również wspomnieć, że włókno poliestrowe nie jest łakomym kąskiem dla moli czy pleśni.

Wydawać by się mogło, że poliester to materiał, który nie ma żadnych wad. Oczywiście nie jest to prawda, bo jak każdy ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim tkaniny wykonane z poliestru są mało przewiewne. Dlatego też ubrania wykonane z tych włókien nie są polecane na upały. Materiał kiepsko oddycha, dlatego w trakcie gorących dni może przyklejać się nieprzyjemnie do ciała. Ubrania z poliestru mogą być szorstkie i elektryzować się, a w trakcie upałów będzie w nich jeszcze goręcej. Ubrania poliestrowe łatwo utrzymać w czystości, ale nawet regularnie prane z czasem zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.

Jeśli odzież wykonana jest ze słabej jakości tkanin poliestrowych, komfort jest noszenia jest znacznie mniejszy. Dlatego też należy zwracać uwagę na jakoś materiałów. Domieszka poliestru do naturalnych tkanin może poprawić właściwości wykonanych z nich ubrań i pozbawić ich wielu wad.