Żyjemy w świecie nieustannie pięknego ciała i zgrabnej sylwetki. Programy telewizyjne i kolorowe czasopisma nieustannie bombardują nas wizerunkami szczęśliwych, szczupłych osób. Każdy pragnie wyglądać, jak najlepiej dlatego wiele osób decyduje się na mniej lub bardziej drastyczne kroki, jak dieta, plany ćwiczeń itp.

Tak naprawdę, warto pamiętać, że piękna sylwetka to nie jednorazowe odchudzanie, a raczej aktywny tryb życia i filozofia funkcjonowania, którą musimy wdrożyć do codziennej rutyny.

Sporo kontrowersji pojawia się wokół kobiet, pragnących szybko wrócić do kondycji sprzed ciąży tuż po porodzie. Czy jest to na pewno wskazane? Oraz jak bezpiecznie budować na nowo zdrowie i dobrą formę po urodzeniu dziecka?

Pozwól ciału wrócić do normalności

Na początek, trzeba pamiętać, że ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla organizmu. Dlatego też nic nie można robić na siłę. Należy koniecznie pozwolić na to, żeby organizm się w pełni zregenerował zanim wpadniemy na pomysł taki, jak odchudzanie po ciąży lub rozbudowany plan ćwiczeń. Dajmy sobie nieco czasu na zagojenie wszystkich ran poporodowych oraz obkurczenie się powłok brzusznych, mocno nadwyrężonych po trudach porodu. W innym razie ćwiczeniami i dietą możemy zrobić sobie więcej krzywdy niż tak naprawdę pomóc.

Matki karmiące a odchudzanie po ciąży

Kolejną sprawą w kwestii odchudzania jest karmienie dziecka piersią. Przede wszystkim na nim powinniśmy się wówczas skupiać i dostarczać do pokarmu tego, co może być dla malucha korzystne, unikając niebezpiecznych dla niego substancji, o silnie uczulających właściwościach.

Tego typu dieta może oczywiście powodować, że zaczniemy chudnąć, jednak powinien to być efekt uboczny, a nie zamierzone działanie zapatrzone na gubienie kilogramów. Może się bowiem okazać, że diety odchudzające są niekorzystne dla malucha, który przez to otrzymuje niepełnowartościowy pokarm.

Ćwiczenie po porodzie

Jak już zostało to powiedziane wcześniej, zanim wrócimy do wcześniejszej aktywności fizycznej, warto dać organizmowi chwilowo nieco odpoczynku, aby w pełni się zregenerował. Trwa to około miesiąca i pozwala na rozpoczęcie ćwiczeń w bezpieczny sposób. Oczywiście należy dokładać kolejne ćwiczenia oraz wydłużać treningi stopniowo, przyzwyczajając ciało na nowo do wysiłku, nie oczekując od razu fenomenalnych rezultatów.

***

Dobra kondycja i dieta to czynniki, które jak najbardziej wpływają na nasze zdrowie i właściwe samopoczucie. Nie dajmy się jednak zwariować kanonom i przede wszystkim cieszmy się pierwszymi chwilami z naszą małą pociechą.