Przyjście dziecka na świat to szczególnie wyjątkowy moment i właśnie dlatego dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować. Dobrą organizację warto rozpocząć nie tylko od przygotowania przestrzeni, ale także nauki trzech kwestii, które są niezwykle ważne w pierwszych miesiącach życia malucha. Sprawdź, czego warto się dowiedzieć przed porodem.
Pierwszy miesiąc życia dziecka – kluczowy etap
Pierwszy miesiąc życia dziecka jest wymagający zarówno dla rodziców, jak i samego malucha. Ciało niemowlaka staje się bardziej kształtne, jego postawa się prostuje, dążąc do uzyskania jak najbardziej prawidłowej postury. Już na tym etapie dzieci zaczynają rozwijać wszystkie swoje zmysły. Niezwykle ważną rolę ogrywa tu głos, zapach oraz wygląd mamy. W pierwszych tygodniach malucha niezwykle ważne jest wspieranie zarówno jego rozwoju fizycznego, jak i emocjonalnego. Jest to więc idealny moment na zacieśnianie więzi. Aby najmłodsi czuli się bezpiecznie, można do nich mówić, często przytulać i po prostu przebywać i spędzać z nimi sporą ilość czasu. Rozwój fizyczny można natomiast wspierać między innymi poprzez:
- czytanie bajek, śpiewanie piosenek (rozwój słuchu),
- mobilizowanie dziecka do podnoszenia główki (rozwój postawy ciała),
- zabawy manualne np. otwieranie i rozdzielanie paluszek dziecka (rozwój odruchu chwytnego),
- zbliżanie do oczu malucha swojej twarzy i oddalanie jej (rozwój wzroku).
Co jest ważne w pierwszych miesiącach życia niemowlaka?
Małe dziecko pomimo tego, iż wymaga bardzo dużo uwagi, w pierwszych miesiącach życia wymaga najbardziej trzech rzeczy:
- snu,
- karmienia,
- obsługi.
Dokładne rozwinięcie wszystkich trzech aspektów znajduje się na stronie mamafizjoterapeuta.pl. Autorka bloga porusza również inne tematy z zakresu opieki nad maluchami, z którymi dobrze się zapoznać przed przyjściem dziecka na świat. Te trzy wymienione wcześniej podstawy sprawiają jednak, że wszystkie pozostałe czynności stają się o wiele prostsze.
Sen
Kwestia snu jest jedną z najbardziej wymagających. Warto zapoznać się między innymi z tym, w jakiej pozycji niemowlę powinno odpoczywać, szczególnie że robi to bardzo często. Specjaliści podkreślają, że najlepiej, jeśli dziecko leży na plecach na płaskim, średnio twardym podłożu. Z łóżeczka należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby utrudnić maluchowi oddychanie. W trakcie snu najmłodszych warto również zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Najlepiej, jeśli jest to od 17 do 20 stopni Celsjusza.
Karmienie
Karmienie nie jest czynnością tak łatwą, jak może się wydawać. Bywa, że świeżo upieczona mama zmaga się z wieloma problemami, które znacznie utrudniają tę sprawę. Przydatne podczas karmienia mogą być takie elementy jak:
- podparcie dla stóp np. podnóżek,
- poduszka do karmienia dla mamy i malucha,
- kocyk do przykrycia siebie i dziecka.
Karmienie to czynność, która powinna zbliżać mamę i jej pociechę, pozwalając tym samym na zbudowanie między nimi więzi emocjonalnej. Warto zadbać o to, aby przestrzeń, w której się to dzieje była przytulna, oddzielona od hałasu i ewentualnych rozpraszaczy. Należy również pamiętać, że kwestią podstawową jest tu przede wszystkim wygoda i komfort zarówno mamy, jak i malucha.
Obsługa
Obsługa dziecka brzmi dość zaskakująco, jednak to, o czym pisze autorka wcześniej wymienionego bloga w tym aspekcie, to wszelkie czynności, które umożliwiają dziecku funkcjonowanie w jego pierwszych miesiącach życia. Do takich elementów należą między innymi:
- podnoszenie dziecka,
- odkładanie,
- kąpiel,
- zmiana pieluch.
W trakcie każdej z tych czynności należy być szczególnie ostrożnym. Warto wspierać wzrost malucha, prowadząc do tego, by wszystkie wykonywane ruchy były zgodne z naturalnym rozwojem. Każda z tych czynności jest bowiem powtarzana kilka razy dziennie. To natomiast sprawia, że dziecko uczy się pewnych nawyków, a następnie powtarza je, co prowadzi do samodzielności ruchowej.
Kategoria: informacje, dzieci
Najnowsze komentarze