Kochacie się tak bardzo, że nie możecie wytrzymać dnia, bez siebie. Jesteście nie rozłączni i wiecie, że to właśnie to. To z nim/nią chcę spędzić resztę życia. Oświadczyny wypadają idealnie. Piękny pierścionek, kwiaty, łzy szczęścia i pocałunki. Zaczynacie wspólnie planować ślub. Lista gości, wybór kapeli czy dj’a. Podczas ferworu załatwień przypominacie sobie, że trzeba przede wszystkim iść do księdza, zarezerwować termin.
I tu zaczynają się schody, bo proboszcze mówi wam, że trzeba będzie zrobić kursy, a mówiąc bardziej szczegółowo, jeden kurs, kurs przedmałżeński.
Ile trwa, jak wygląda, czy jest płatny czy nie?

Psychotesty, rozmowy, prawa i obowiązki.

Choć samo słowo kurs przedmałżeński brzmi dość złowieszczo, nie są to tak naprawdę, tak straszne i żmudne chwile, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Kursy kojarzą nam się ze stresem i zdawaniem jakiś przedmiotów. Tutaj nie będziemy nic zdawać. Para podczas kursu, tak naprawdę lepiej poznaje siebie – jest to główny cel tych spotkań. Jaką widzicie wspólną przyszłość, w którą stronę chcecie iść, jakie macie poglądy na wiele spraw, czy chcecie mieć dzieci, czy często się kłócicie i w jaki sposób się godzicie, czy te kłótnie mają bardzo burzliwy i agresywny przebieg, czy macie jakieś małżeństwa wokół siebie na których moglibyście się wzorować. To tylko garstka z pytań jakie mogą paść na kursie. Jest to na ogół 10 spotkań, które odbywają się na przestrzeni 2 miesięcy. Jeśli chodzi o kosztu takiegoż kursu, to wszystko zależy od tego do jakiej parafii uczęszczamy. W niektórych parafiach kurs jest darmowy, w innych płatność lokuje się w okolicach ok. 200 złotych. Jeśli chodzi o to kiedy powinniśmy się zapisać na kurs przedmałżeński, to im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Ostatnia prosta przed ślubem i tak przysporzy wam sporo nerwów i stresu – nie warto dodawać sobie jeszcze uczęszczania wtedy na kurs.
Każdy kto chce mieć ślub kościelny lub konkordatowy, musi przejść taki kurs, więc nie ma wyjątków. Jeśli podejdziemy do tego z odpowiednim podejściem i nastawieniem, możemy wyciągnąć z tych nauk bardzo dużo. Jest to wiedza przydatna w późniejszym życiu, wiele przykładowych sytuacji będziecie omawiać właśnie na kursie, dlatego warto się do niego przyłożyć. Jest to też świetny moment na to, żeby po prostu spędzać ciekawie czas z naszą drugą połówką. Na pewno dowiecie się o sobie wiele rzeczy, o których nie wiedzieliście przed kursem.