Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem zwierzęcia. Czy jest to prawda? Czy naprawdę dzieci powinny wychowywać się od samego początku ze zwierzętami? Dziś pragniemy się zastanowić, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania, gdy zwierzęta żyją w domu, w którym pojawia się dziecko.

Socjalizacja przyszłych, nowych przyjaciół

Choć często pupile mają w domach niczym nieograniczone pole do popisu, gdy już zaczynamy się przygotowywać do przyjęcia młodego człowieka na świecie, w domu muszą zajść pewne zmiany, które pomogą nam i zwierzęciu odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji.

Przede wszystkim zwierzęta powinny zostać nauczone, że mają zakaz wstępu do pokoju noworodka, a już na pewno nie powinny przyzwyczajać się do tego, że mogą swobodnie chodzić do przewijaku lub spać w dziecięcym łóżeczku.

Aby wypracować tego typu zachowanie, zdecydowanie potrzeba nieco czasu i konsekwencji. Warto pomyśleć nad przegrodami lub zainstalować inny rodzaj klamek, których nasz czworonóg nie da rady sforsować.

Należy również jeszcze przed przywiezieniem dziecka do domu powoli oswajać zwierzęta z tym, że część czasu niebawem będą musiały spędzać bez nas. Zatem jeśli pies lub kot uwielbiają leżakować u nas na kolanach, wówczas trzeba nauczyć je, że część czasu mogą spędzać na swoim legowisku lub na zabawie własnymi zabawkami. Im wcześniej uda się wypracować takie zachowania, tym lepiej. Pomoże to uniknąć poczucia odrzucenia, gdy dziecko już się pojawi.

Oczywiście, nie oznacza to, że należy zaprzestać codziennej zabawy oraz spędzania czasu z pupilem. Gdyż to również nie jest wskazane.

Pierwsze spotkanie – klucz do sukcesu

Niezmiernie istotne jest oczywiście pierwsze spotkanie małego człowieka ze zwierzakiem. Trudno powiedzieć, jakie są najlepsze psy dla dzieci, zwłaszcza na samym początku. Nawet najbardziej spokojne psy mogą zareagować w naprawdę różny sposób na obecność dziecka, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miały do czynienia z tak małymi ludźmi.

Podczas pierwszego spotkania, gdy pies poznaje dziecko, ale również później musimy być zawsze w pobliżu, nieustannie trzymając rękę na pulsie i obserwując zachowanie zwierzęcia.

Najlepsze psy dla dzieci

Jeśli zastanawiamy się dopiero nad powiększeniem rodziny o zwierzę, a chcemy w niedługiej przyszłości również mieć dziecko, wówczas najlepiej zdecydować się na niewielkie, łagodne i spokojne rasy, które będą mogły być oddanym towarzyszem pierwszych zabaw naszego malucha.