Dla wielu kobiet posiadanie dziecka jest bardzo ważne, dlatego jeżeli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę jest duży stres. Trzeba wiedzieć, że stres znacząco wpływa na możliwość zajścia w ciąże, dlatego należy nauczyć się technik relaksacyjnych, spróbować medytacji, a także jogi. Jest również wiele innych czynników, które sprawiają, że spłodzenie dziecka jest trudniejsze. Zatem, jak szybko zajść w ciążę?

Regularna owulacja ma znaczenie

Wiele kobiet ma bardzo nieregularne i zaburzone cykle owulacyjne, co znacznie zmniejsza ich szanse na zajście w ciąże. Bywa również tak, że z powodów zdrowotnych owulacja całkowicie zanika. Może mieć to miejsce w przypadku karkołomnych i restrykcyjnych diet. Co ważne nie zawsze zanika wtedy cykl menstruacyjny. Brak miesiączki nie jest symptomem jedynie ciąży, ale również problemów zdrowotnych. Niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na zaburzenie cyklu owulacyjnego, podobnie jak niezdrowa dieta. Tę ostatnią można zmienić stosunkowo szybko. Należy pamiętać o składnikach odżywczych, które sprzyjają zajściu w ciąże. Warto jeszcze wiedzieć, co powinno zwrócić uwagę kobiety, która chce starać się o dziecko. Przede wszystkim są to nieregularne cykle czyli bardzo krótkie 21 dniowe lub bardzo długie – powyżej 35-dniowe. Ponadto skąpe krwawienie w czasie miesiączki, a także brak gęstego i obfitego śluzu około dwa tygodnie od wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego także są symptomami zaburzeń owulacyjnych. Warto wiedzieć, że wszelkie zaburzenia można leczyć, dlatego warto znajdując podobne symptomy, udać się do ginekologa.

Ciąża a dieta – co należy wiedzieć

Każda kobieta, która chce szybko zajść w ciąże bezwzględnie powinna pomyśleć o zmianie złych nawyków żywieniowych. Należy całkowicie wyrzucić ze swojej diety produkty przetworzone. Fast foody całkowicie odpadają, podobnie jak batony czy ciastka. Jednak nie można wyrzucać węglowodanów z diety, gdyż dla zdrowia każdej kobiety i prawidłowych cykli ich obecność w diecie jest bardzo potrzebna. Jednak powinny być to węglowodany złożone, które zawarte są chociażby w zbożach, niedosładzanym musli, czy owocach. Trzeba patrzeć na indeks glikemiczny poszczególnych produktów, jednak jeszcze ważniejszy jest ładunek glikemiczny, czyli iloczyn indeksu i zawartych w produkcie węglowodanów, wyrażony w procentach. Ładunek glikemiczny posiłku nie powinien być większy niż 10. Tutaj potrzebne są tabele i dokładne wyliczenia, co może zająć sporo czasu. Zatem warto wybrać się do dietetyka, który ułoży przykładową dietę i wskaże, które produkty sprzyjają zajściu w ciąże. Warzywa i owoce to zdrowie na talerzu. Zyskuje na ich spożyciu nie tylko uroda, ale również samopoczucie. Należy łączyć warzywa z różnych grup. Ważne by posiłki były jak najbardziej kolorowe. Zatem dobrze łączyć na talerzu: fasolę, pomidory, cebulę, paprykę żółtą i czerwoną, a także ryż. Taki posiłek jest zdecydowanie propłodnościowy. Ważne by spożywać te zawierające duże ilości kwasu foliowego, a także cynku. Ważne są również żelazo i magnez.

Istotne znaczenie ma prawidłowa masa ciała, zbyt niska lub zbyt wysoka może zmniejszać szansę na zajście w ciąże nawet o 30%. Zatem, aby poród przebiegł bez powikłań, związanych bezpośrednio z zaniedbaniami, a noworodek był zdrowy, trzeba dbać o dietę nie tylko w ciąży, ale również przygotowując się do niej. To tak zwane świadome macierzyństwo. Warto wiedzieć, że zmiana nawyków żywieniowych może spowodować, że brak owulacji nie będzie już problemem. Trzeba pamiętać, że dużą rolę mają także ćwiczenia fizyczne, zatem aktywność powinna być regularna. Nie można zapominać również o tym, że regularny seks jest ważny, gdyż to niewątpliwie zwiększa szansę na zajście w ciążę. Zatem należy próbować przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Nie należy również ściśle patrzeć na kalendarzyk, gdyż to może zwiększać stres.

Artykuł powstał przy współpracy z mlodamamo.pl